czwartek, 28 marca 2024 10:00
Reklama
Reklama

Czy gry komputerowe rzeczywiście wywołują agresję?

O tym czy możemy obwiniać gry za wzrost agresji.
Czy gry komputerowe rzeczywiście wywołują agresję?

Temat gier komputerowych najczęściej bywa poruszany w negatywnym sensie. Zwłaszcza rodzice zarzucają im zły wpływ na psychikę swoich dzieci i wywoływanie agresji. Nie należy jednak wrzucać wszystkich produkcji do jednego worka i stawiać przykładowo gry strategiczne na równi z brutalnymi bijatykami i strzelankami. Ale czy faktycznie gracze odtwarzają agresywne zachowania z tych "złych" gier?

Brutalność gier a wywoływanie agresji

Głównie w Stanach Zjednoczonych gry wojenne obwiniane są o wzrost agresji wśród osób młodych, większą liczbę popełnianych przestępstw oraz morderstw. W niektórych przypadkach wpływ gier przeanalizowano w kontekście autentycznych strzelanin. Badania te wykazały jednak jedynie chwilowy wzrost agresji, który wcale nie okazał się większy niż w przypadku oglądania krwawych filmów i czytania brutalnych książek. Nie ma więc żadnych dowodów na to, że granie w tego rodzaju gry powoduje trwałe zmiany w mózgu.

Rola czynników społecznych w wywoływaniu agresji

We wspomnianych wcześniej badaniach wykryto jedynie krótkotrwały i mało znaczący wzrost agresji, który nie ma odzwierciedlenia w większych skłonnościach do popełniania brutalnych przestępstw. Istnieją pewne czynniki, które mają znaczniejszy wpływ na tę kwestię. Są to aspekty społeczne i środowiskowe, takie jak na przykład wychowanie czy doświadczenia życiowe. Bardzo duży wpływ na wywoływanie agresji ma występująca w dzieciństwie przemoc domowa.

Uzależnienie od gier

Wszelkiego rodzaju rozrywki nie zawierające treści brutalnych, takie jak gry edukacyjne czy logiczne z pewnością nie mają najmniejszego wpływu na wzrost agresji. Mogą za to jak większość gier być źródłem innego problemu. Chodzi o kwestię uzależnienia. Decydując się na granie warto kontrolować czas spędzany przed komputerem. W przeciwnym razie można zafundować sobie otępienie, schorzenia kręgosłupa, nieprawidłową postawę ciała i wiele innych. W przypadku gier brutalnych, duża ilość oglądanych scen, może spowodować obojętność na realny świat i ludzkie uczucia.

Czy gry komputerowe mogą być więc przyczyną agresji? Na pewno nie bardziej niż brutalne filmy czy książki. Jednak nawet jeśli powodują one wzrost agresji, to jest on nieznaczny i krótkotrwały. Dużo większą rolę w wywoływaniu nieprawidłowych zachowań prowadzących do popełniania przestępstw mają czynniki społeczne i środowiskowe. Bardziej istotne okazują się więc kwestie wychowania i występowania przemocy w rodzinie, a także wszelkie złe doświadczenia życiowe. Grając w gry komputerowe warto natomiast zachować zdrowy rozsądek, kontrolując ilość czasu spędzanego przed monitorem.


Podziel się
Oceń

słabe opady deszczu

Temperatura: 11°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 990 hPa
Wiatr: 24 km/h

Reklama
test