„Nosi mnie”. Lalki z charakterem (ZDJĘCIA)

  • 19.04.2019, 07:11
  • Joanna Pawłowska
„Nosi mnie”. Lalki z charakterem (ZDJĘCIA) fot. Tomasz Sułkowski

Podziel się:

Oceń:

W Galerii Nova Szpitala Jerozolimskiego odbył się wernisaż wystawy organizowanej przez Malborskie Centrum Kultury i Edukacji. Tym razem swoją twórczość pokazała Małgorzata Dobrowolska gdańszczanka, która wybrała Sztum. Gości powitał Krzysztof Andruszkiewicz, dyrektor MCKiE.

- To już 99 nasza wystawa. Zapraszam państwa na setną, jubileuszową, która przedstawi prace artystów malborskich.

Artystka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, przedstawiła swoje prace malarskie, a także najnowszy pomysł. Lalki.

- Ta wystawa jest przekrojem mojej twórczości artystycznej. Prace nie są jednakowe, są zróżnicowane, tworzą cykle - wyjaśniła. – Najlepszym chyba tytułem byłoby „Nosi mnie”.

Pani Dobrowolska pokazała w galerii zmęczonego anioła, cykl po wizycie w Meksyku, prace nawiązujące do klasyków Klimta i Modiglianiego, kwiaty pełne nostalgii, pejzaże z Podhala. Dwa miesiące temu zajęła się robieniem lalek.

- W kinoteatrze sztumskim odbyła się wystawa lalek teatralnych i elementów scenografii – opowiada o swoim nowym zainteresowaniu twórczym. – Byłam nią tak urzeczona, że już wtedy wiedziałam; będę chciała tworzyć kukiełki. W każdej z nich jest coś ze mnie, do każdej lali napisałam historię

Goście podziwiali nie tylko lale ale również pomysł eksponowania ich na płótnie. Zapytałam co ma największy wpływ na jej sztukę.

- Jestem pozytywną osobą. Muszę doświadczyć nowych, pozytywnych, życzliwych, ludzi pięknej przyrody. Interesują mnie muzea i galerie, gdy zobaczę coś ciekawego już wiem, co będę chciała namalować. Bardzo ważne są też dla mnie podróże, dzięki nim powstał cykl Meksyk.

Goście podziwiali obrazy, wśród nich miniatury, a także lale.

- Przepiękne są te lalki – pani Elżbieta jest zauroczona. – Dawno temu robiłam je mojej córce, a właściwie szyłam, wtedy nie można było ich kupić w sklepach. A lalki są bardzo ważne w życiu dziewczynek. Jak to dobrze, że w czasach kiedy po wszystko można skoczyć do marketu ktoś poświęca czas tworząc niepowtarzalne kukiełki, w których jest serce twórcy.

- Wystawa jest piękna kolorystycznie, ma specyficzny styl. Podobają mi się miniaturki portretów, czuje się w nich inspirację autorki malarstwem Modiglianiego i Picassa – swoimi wrażeniami dzieli się Krystyna Badowska, malarka malborska. - A tworząc lalki wykazała się niebywałym wnętrzem. No i trzeba zwrócić uwagę, że pani Małgorzata ma talent literacki. Podpisy są z charakterem i wyraziste.

Ekspozycja będzie dostępna do10 maja br.

fot. Tomasz Sułkowski

Joanna Pawłowska

Zdjęcia (14)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe