Sobota, 20.07.2019
Medical Tczew
Medical Tczew
Medical Tczew

„Osadnicy” także z Malborka!

  • 05.04.2019, 07:47 (aktualizacja 05.04.2019, 07:49)
  • Bartosz Nowak
„Osadnicy” także z Malborka! Krystyna Tarnowaska z mama Maria Parafiniuk
Podziel się:
Oceń:
Od 17 marca 2019 roku, co tydzień, na antenie TVP 3 o godzinie 19.00 emitowany jest cykl dokumentalny „Osadnicy”. Cykl składa się z 10 odcinków. Bohaterami są ludzie którzy osiedlili się na terenie Żuław po 1945 roku.

Autorka cyklu reportażu pani Katarzyna Sędek chciała odpowiedzieć na pytania : jak wielki wpływ na to co dzieje się dzisiaj na Żuławach mają regiony z których pochodzą osadnicy, tradycja, którą z sobą przynieśli ? Czy tak różni osadnicy stworzyli już społeczność? Brak poczucia bezpieczeństwa i stabilności na tych terenach można zaobserwować do dziś, choć żyje już i gospodaruje trzecie pokolenie. Znane są opowieści z lat 40. XX wieku , gdy osadnik rąbał zimą na opał własną chałupę, bo „ i tak zaraz wrócą Niemcy”.

W cyklu wypowiadają się m.in. mieszkańcy z powiatu Malborskiego: Franciszek Komasara, Zygmunt Olbryk, Bogdan Kwiatkowski, Teresa Szyszka, Marianna Helena Parafiniuk , Maria Prońska, Adam Cieślik, Czesław Sawicki, Marek Kownacki, Bogusław Ostrowski i Jacek Konefał.

Przy poszukiwaniu osób, które by chciały opowiedzieć, jak wyglądały czasy po wojnie, pomagał koordynator na powiat Malborski Bartosz Nowak mieszkaniec Stogów.

Bartosz Nowak

Zdjęcia (1)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe