czwartek, 25 kwietnia 2024 11:42
Reklama

Korekcja wzroku za pomocą lasera

Korekta wzroku w niektórych przypadkach jest zabiegiem koniecznym. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy wada wzroku znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jednak laserowa korekcja wzroku to propozycja także dla tych osób, które definitywnie chcą rozwiązać problem z wadą widzenia.
Korekcja wzroku za pomocą lasera

Statystyki i badania

Dla tych pacjentów, którzy obawiają się laserowej korekcji wzroku, ważną informacją będzie to, że powikłania po zabiegu są niezwykle rzadki. Statystycznie występują w 0,1% przypadków. Za zabieg skuteczny uznaje się, jeżeli pacjent po zabiegu może prowadzić bez okularów samochód oraz odczytać wskazówki budzika z drugiego końca pokoju. Możliwość pełnej korekcji wady zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Zanim jednak lekarz podejmie się leczenia, to musimy przejść badania, które zadecydują czy kwalifikujemy się do zabiegu. Bada się ostrość wzroku do bliży i dali, refrakcja przed i po cykloplegii, a także wykonuje pomiar krzywizn rogówki, próbę Schirmera oraz badanie kąta przesączania, perymetrie i USG gałki ocznej. Warunkiem wykonania zabiegu jest też odpowiedni wiek pacjenta. Zabieg laserowej korekty wzroku wykonywany jest w wieku, w którym wada jest stabilna i oko nie rośnie. Idealnymi kandydatami są więc osoby w wieku od dwudziestu jeden do pięćdziesięciu pięciu lat.

W wielu przypadkach zabieg jest w stanie całkowicie przywrócić nam właściwe widzenie, jednak ma też swoje ograniczenia. Możemy tutaj korygować krótkowzroczność i krótkowzroczność z astygmatyzmem do -8 Dsph, a w przypadku dalekowzroczności występującej samodzielnie i astygmatyzmem do +4Dsph. Teoretycznie zabieg może być wykonany także wtedy, gdy pacjent ma większą wadę wzroku, jednak obarczony jest wtedy sporym ryzykiem i istnieje możliwość pojawienia się niebezpiecznych powikłań.

Przeciwwskazania

Niestety dla wielu pacjentów leczenie tego typu jest niedostępne ze względu na liczne przeciwwskazania. Niektóre są czasowe, inne sprawiają, że zabieg nie jest w ogóle możliwy. Tego nie można wykonać, kiedy wada jest niestabilna i ciągle rośnie. Także jaskra, zaćma, odwarstwienie siatkówki są przeciwwskazaniem do zastosowania zabiegu. Wykluczają ją także aktywne stany zapalne oczu lub zakażenie wirusowe, opryszczka, również w okresie 6 tygodni po wyleczeniu, wszczepiony rozrusznik serca schorzenia reumatologiczne, neurologiczne, autoimmunologiczne, schorzenia metaboliczne takie jak cukrzyca oraz schorzenia endokrynologiczne, białaczka i wszelkie skazy. Problemem są też wszelkie zakażenia i choroby związanie z nosem, uszami, gardłem czy krtanią oraz ogniska zapalne w obrębie zębów. Nie możemy też poddać się laserowej korekcji wzroku, kiedy uzależnieni jesteśmy od alkoholu, narkotyków czy nawet leków, a także, gdy zmagamy się z uciążliwą formą trądziku czy alergią. Ostatecznie wykluczająca jest padaczka oraz schorzenia psychogenne. Czasowo niezdolne do operowania są kobiety, które są w ciąży, karmią swoje dziecko w naturalny sposób czy przechodzą okres menstruacji. Organizm jest bowiem wtedy słabszy i ma obniżoną odporność.

Zajrzyj również na: https://blikpol.pl/laserowa-korekcja-wzroku


Podziel się
Oceń

SPRATAKIADIA dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Polem turniejowym będzie lotnisko 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2024 09:10 – Data zakończenia wydarzenia: 25.04.2024 15:00 Sportowo – obronne przedsięwzięcie kierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych uczestniczących w projektach edukacyjnych Ministra Obrony Narodowej. Jej celem jest popularyzacja klas wojskowych jako oferty edukacyjnej szkół, integracja młodzieży oraz kształtowanie i umacnianie wśród młodzieży obywatelskich postaw, szczególnie w sprawach dotyczących bezpieczeństwa i obronności Rzeczypospolitej Polskiej. W województwie pomorskim Spartakiada odbędzie się 25 kwietnia (czwartek) w godz. 9.00 – 15.00 w Królewie Malborskim, na lotnisku 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego. Organizatorem jest Szef Ośrodka Zamiejscowego w Gdańsku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji we współpracy z Pomorskim Kuratorem Oświaty, Szefem Wojskowego Centrum Rekrutacji w Malborku oraz Dowódcą 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego. W wydarzeniu będzie brało udział ok. 150 osób – 17 drużyn 7 osobowych ze szkół z województwa pomorskiego wraz z instruktorami, przedstawicielami jednostek oraz osobami zaproszonymi. Zaplanowane jest 6 konkurencji: - szkolenie medyczne: wyciąganie i wynoszenie rannego z pola walki;- szkolenie fizyczne: bieg zygzakiem „koperta”;- zabawa ruchowa: przeciąganie liny;- szkolenie ogniowe: rzut granatem na odległość, w postawie stojącej;- zabawa ruchowa: rzut piłką lekarską w przód znad głowy;- szkolenie taktyczno-logistyczne: (dostarczanie amunicji). Dodatkowo na wydarzenie przewidziane są takie atrakcje jak pokazy sprzętu wojskowego 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego czy 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Zwycięska drużyna uzyska możliwość udziału w Centralnym Zlocie Klas Wojskowych w Drawsku Pomorskim 2024. *RELACJA WRAZ Z GALERIĄ ZDJĘĆ WKRÓTCE NA PORTALU MALBORK1.PL I W GAZECIE MALBORSKIEJ I POWIŚLA !! SPRATAKIADIA dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Polem turniejowym będzie lotnisko 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 9°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
test