Sobota, 20.07.2019
Medical Tczew
Medical Tczew
Medical Tczew

Kwiaty na Cmentarzu Wojennym Żołnierzy Radzieckich

  • 20.03.2019, 10:09 (aktualizacja 20.03.2019, 10:10)
  • (opr. red.)
Kwiaty na Cmentarzu Wojennym Żołnierzy Radzieckich fot. Tomasz Sułkowski
Podziel się:
Oceń:
Malbork należał do Polski od końcowych lat wojny trzynastoletniej aż do 1772 roku, czyli z górą trzy stulecia. W 1772 roku do Malborka wkroczyły wojska pruskie. Ostatni polski wojewoda Michał Czapski został przez Prusaków wypędzony. W ten sposób, poczynając od I rozbioru Rzeczypospolitej niemal aż do końca II wojny światowej Malbork pozostawał niemiecki. Dopiero klęska Niemiec w II wojnie światowej i wkroczenie do Malborka Armii Czerwonej w początkach 1945 roku sprawiły, że Malbork znów jest polski.

17 marca 1945 roku to symboliczna data upamiętniająca to wydarzenie. Dlatego w niedzielę, 17 marca br. po raz kolejny przedstawiciele władz miasta, powiatu, instytucji, stowarzyszeń i szkół złożyli kwiaty pod pomnikiem na Cmentarzu Wojennym Żołnierzy Radzieckich. Burmistrz Marek Charzewski przypomniał, że w przyszłym roku przypada setna rocznica plebiscytu na Powiślu, Warmii i Mazurach. Malbork wtedy jeszcze nie powrócił w granice Rzeczypospolitej – pozostał niemiecki. Wrócił do Polski dopiero dzięki żołnierzom Armii Czerwonej, ale jednocześnie dzięki wszystkim żołnierzom koalicji wlaczącej z niemiecką III Rzeszą - jak wspomniał burmistrz. W tym oczywiście dzięki ofierze żołnierza polskiego walczącego na wszystkich frontach II wojny światowej – dodajmy.

fot. Tomasz Sułkowski

(opr. red.)

Zdjęcia (3)

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Robert
Robert 20.03.2019, 11:17
Wrócił do Polski bo tak postanowiono na Konferencji Jałtańskiej, a później zatwierdzono przebieg granic w Poczdamie, a nie dzięki żołnierzom radzieckim. Sowieci spalili miasto i wymordowali cywilną ludność. Wielu z nich miało polskie korzenie. To było kobiety dzieci i starcy.

Pozostałe