Poniedziałek, 20.05.2019

Ogólnopolska konferencja naukowa pt. "Nowy początek. (Od)budowa kolekcji muzealnych po II wojnie światowej"

  • 13.03.2019, 09:31
  • (Iwona Orszulak, Dział Promocji MZM. Fot. MZM)
Ogólnopolska konferencja naukowa pt. "Nowy początek. (Od)budowa kolekcji muzealnych po II wojnie światowej"
Podziel się:
Oceń:
W dniach 14 -15 marca, Muzeum Zamkowe w Malborku, organizuje ogólnopolską konferencję naukową pt. "Nowy początek. (Od)budowa kolekcji muzealnych po II wojnie światowej". Wydarzenie to jest częścią projektu pn. "Badania strat wojennych w zakresie zbiorów artystycznych zamków w Malborku i Kwidzynie", który otrzymał dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Badanie polskich strat wojennych".

Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Badanie polskich strat wojennych".

W ramach projektu realizowane są badania proweniencyjne obejmujące kwerendy krajowe i zagraniczne odnośnie strat wojennych zbiorów artystycznych zamków w Malborku i Kwidzynie. Zadanie realizowane kompleksowo, oprócz badań archiwalnych, wojennych i powojennych losów kolekcji znajdujących się in situ oraz rozproszonych w kraju i za granicą, obejmuje również digitalizację obiektów oraz pozyskanego materiału źródłowego i ikonograficznego. Wszystkie te działania mają na celu doprowadzenie do zebrania najszerszej i najpełniejszej bazy obiektów stanowiących trzon przedwojennych kolekcji zamków w Malborku i Kwidzynie. Bazy w pełnym rozumieniu zbioru obiektów, jak i wszelkich dostępnych źródeł archiwalnych oraz przekazów ikonograficznych z nimi związanych.

W trakcie konferencji nastąpi uroczyste przekazanie obiektu pochodzącego z dawnych zbiorów zamku malborskiego.

Inwentarz kolekcji militariów "Blellsche Waffensammlung im Hochschloss Marienburg, 1894−1944" to niezwykle ważne źródło do historii jednej z największych, przedwojennych kolekcji zgromadzonych na zamku w Malborku. Dokument ten znajduje się obecnie w Gabinecie Dokumentów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, a dzięki uprzejmości i przychylności Dyrektora tego Muzeum dr. hab. Piotra Oszczanowskiego, wkrótce stanie się własnością Muzeum Zamkowego w Malborku. Wydarzenie to będzie stanowiło znakomity przykład dobrych praktyk w muzealnictwie, znoszących w pewnym stopniu skutki II wojny światowej w zakresie strat zbiorów muzealnych.

(Iwona Orszulak, Dział Promocji MZM. Fot. MZM)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe