Czwartek, 23.05.2019

Co z ratuszem na Starym Mieście?

  • 20.02.2019, 08:38 (aktualizacja 20.02.2019 08:42)
  • Robert Lijka
Co z ratuszem na Starym Mieście? fot J.Lijka
Podziel się:
Oceń:
W tym wydaniu „GM” zamieszczamy niezwykle ważny dwugłos na temat muzeum miejskiego i ratusza na Starym Mieście (mieście „starym” już tylko z nazwy). O dotychczasowej działalności muzeum miejskiego i jego przyszłości powiedziała nam obszernie dyrektor MMM Dorota Raczkowska, a niejako w uzupełnieniu do jej wypowiedzi, koncentrując się w naszych pytaniach na kwestii staromiejskiego ratusza, uzyskaliśmy ważną wypowiedź od dyrektora muzeum zamkowego Janusza Trupindy.

Obecnie staromiejski ratusz jest jednym z obiektów zajmowanych na potrzeby Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji. Jednocześnie obiekt ten, to jeden z najwybitniejszych, bezcennych malborskich zabytków architektury gotyckiej (obok samego zespołu zamkowego i kościoła św. Jana), zbudowany w drugiej połowie XIV wieku. Niestety, jest to zabytek poważnie zaniedbywany przez kolejne samorządowe kadencje, obecnie pozostaje w złym stanie technicznym. Przykładowo - jak przypomniał dyrektor naczelny MZM, Janusz Trupinda - całościowy, gruntowny remont dachu był przeprowadzony jeszcze w latach czterdziestych minionego stulecia (!). Pilna interwencja potrzebna jest w zawilgoconych piwnicach. Tymczasem budynek ratusza w planach samorządu miałby w przyszłości pełnić rolę głównej siedziby Muzeum Miasta Malborka. Nadzieję, że tak się w istocie stanie, wyraża sama dyrektor MMM Dorota Raczkowska, a i dyrektora naczelnego MZM takie rozwiązanie by cieszyło.

Uniwersytet Morski Gdynia
Uniwersytet Morski Gdynia
Uniwersytet Morski Gdynia

W doniesieniach prasowych z ubiegłego roku pojawiały się szacunkowe koszty remontu zabytku w granicach 18-20 milionów złotych, zaś dyrektor naczelny MZM mówi aż o 30 milionach. Gdyby do tego doliczyć bliżej nieznane, ale też zapewne poważne koszty budowy w sąsiedztwie ratusza nowoczesnego zaplecza, głównie magazynowego, którego konieczność dla prawidłowego funkcjonowania muzeum miejskiego widzą oboje dyrektorzy, potrzebne kwoty mogą przyprawić o zawrót głowy władze samorządowe. Czy miasto w ogóle stać na tak potężne inwestycje w muzeum miejskie, nawet w wieloletniej perspektywie? Tu konieczne byłoby wsparcie finansowe z budżetu państwa, dotacji unijnych itp. O wiele mniejsza kwota, w której samorząd być może będzie musiał choćby w części partycypować, czyli pieniądze potrzebne na ekspozycję stałą w dotychczasowej siedzibie MMM przy ul. Kościuszki 54 - szacowaną przez jego dyrektor na ok. milion złotych - teraz w ogóle nie jest przewidziana w budżecie miasta. A co dopiero mówić o dziesiątkach milionów złotych... (...)

Więcej w bieżącym numerze Gazety Malborskiej z dnia 20 lutego 2019 roku.

Robert Lijka

Zdjęcia (1)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe