czwartek, 28 marca 2024 23:26

Medale MAL WOPR

Pierwsze rundy Ligi Województwa Pomorskiego w Pływaniu za nami. Zawodnicy w kategorii dzieci startowali w Słupsku zaś juniorzy i młodzicy w Gdańsku. We wszystkich trzech zawodach uczestniczyło 29 pływaków MAL WOPR.

Autor: Iwona Ciecholewska

Jako pierwsi na słupkach startowych stanęli zawodnicy najmłodsi czyli 10 i 11-latki w kategorii dzieci. Do odległego Słupska pojechała jedenastka malborczyków, w tym dwie ligowe debiutantki, które od stycznia 2019 otrzymując licencję Polskiego Związku Pływackiego stały się pełnoprawnymi zawodniczkami. Karolina Kwitnewska i Hanna Rozalewicz spisały się doskonale. Hania zaliczyła dwa nowe rekordy życiowe, a Karolina w stawce 43 sklasyfikowanych zawodniczek zajęła ostatecznie bardzo dobre, dziewiąte miejsce. Wśród chłopców w tej kategorii najlepiej spisał się fantastycznie predysponowany ostatnio Sławomir Szpaczyński, który zaliczył dwa nowe rekordy życiowe, otarł się o podium w konkurencji 50m stylem motylkowym, a w klasyfikacji generalnej 11-latków zajął doskonałą, 7 lokatę na 61 startujących zawodników. W tej samej kategorii Anna Czerwińska również z dwoma nowymi życiówkami uplasowała się na 11 miejscu w gronie 50 sklasyfikowanych zawodniczek. Warto odnotować, że wszyscy najmłodsi pływacy MAL WOPR wrócili do domu z nowymi rekordami życiowymi, po dwa zaliczyli; Patryk Grapentyn, Patryk Gross, Olaf Gwiazdowski, Igor Marchlewski, Cyprian Piróg i Nikola Zborowska, a jeden Dawid Patoka.

Jako kolejni w szranki stanęli najstarsi zawodnicy czyli juniorzy. Na pływalni w Gdańsku Żabiance do rywalizacji stawiło się jedenaścioro pływaków MAL WOPR. Po raz pierwszy w najstarszej kategorii rywalizowali pływacy z rocznika 2005, a wśród nich nasze doskonałe dziewczęta Paulina Cierpiałowska, Nadia Walentynowicz, Magda Mroczek, Liliana Szpaczyńska oraz ostatnie wzmocnienie MAL WOPR Klaudia Wolanin. Wszystkie wypadły bardzo dobrze, wywalczyły w sumie 11 medali i to w głównej mierze dzięki nim nasz klub uplasował się na 8 lokacie w klasyfikacji medalowej na 18 punktujących ekip. Tradycyjnie nie zawiodła Paulina Cierpiałowska, zdobywając pierwsze miejsca we wszystkich swoich trzech startach. Została też oczywiście sklasyfikowana na pierwszym miejscu w klasyfikacji generalnej z przewagą niemal 200pkt nad kolejną zawodniczką. Przewaga jest o tyle istotna, że nasza zawodniczka nie będzie mogła wziąć udziału w drugiej rundzie bowiem w tym czasie będzie startować na mityngu w Graz w Austrii. Wydaje się więc, że mimo nieobecności zaliczy kolejną, czwartą już z kolei wygraną w klasyfikacji generalnej Ligi Województwa Pomorskiego w Pływaniu. Jak zwykle też w ślad za sukcesami Pauliny poszły pozostałe czternastoletnie pływaczki MAL WOPR. Jest to bardzo ważne w kontekście lipcowych Mistrzostw Polski w Pływaniu, podczas których nasza damska sztafeta zrobi wszystko by rywalizować o medale tej imprezy. Miejsce pierwsze i dwa trzecie zaliczyła w Gdańsku nasza najlepsza żabkarka Liliana Szpaczyńska, druga i trzecia była pływająca grzbietem Nadia Walentynowicz, zaś kraulistka Magda Mroczek zajęła drugą i czwartą lokatę. Ten mocny sztafetowy skład wzmocniła ostatnio Klaudia Wolanin, która była trzecia na dystansie 50m stylem dowolnym. Występując też w składzie sztafety 4x100 dowolnym przyczyniła się do zajęcia przez nasze dziewczyny drugiego miejsca w kategorii 14-16 lat, a należy dodać, że wyprzedziły nas tylko zawodniczki starsze. Doskonale rokuje to na lipcową rywalizację sztafety w kategorii 14 lat w Mistrzostwach Polski. Warto odnotować też czwartą lokatę najstarszej pływaczki MAL WOPR, szesnastoletniej Anny Włodarczyk, która otarła się o podium na 50m stylem klasycznym. Do poziomu dziewcząt próbowali dorównać chłopcy, trzecie lokaty zajęli Konrad Patoka i Piotr Zakrzewski, na dystansach 50m odpowiednio motylkiem i grzbietem. Dwunasty po pierwszej rundzie jest najlepszy junior MAL WOPR Jakub Grapentyn, który zanotował przy okazji nowy rekord życiowy na 50m stylem grzbietowym (32,75s). Nie należy zapominać też o dwóch nowych życiówkach, które zaliczył Piotr Szuryński na dystansie 200m stylem dowolnym oraz 50m stylem klasycznym.

Ostatni do rywalizacji stanęli młodzicy, czyli zawodnicy z roczników 2006-2007, a wśród nich nasi kadrowicze, Wiktoria Grabara, Aleksandra Ziemińska oraz Kamil Czarnota. Cała trójka wypadła doskonale. Wiktoria zdobyła dwa srebrne medale, zaliczając przy okazji nowy rekord życiowy na 200m stylem grzbietowym ale co najważniejsze uplasowała się na pierwszym miejscu w klasyfikacji generalnej wyprzedzając o ponad 100pkt kolejna zawodniczkę. Ola z nowym rekordem życiowym (1:25,32s) wywalczyła srebro na 100m stylem klasycznym, a Kamil zajął 4 miejsce na 400m stylem dowolnym oraz zanotował nowy rekord życiowy na 200m stylem grzbietowym (3:38,28s). Pozostali młodzicy MAL WOPR startujący w Gdańsku Morenie; Agata Kupińska, Michalina Zielska, Igor Jastrzębski oraz Antoni Rozalewicz zaliczyli nowe życiówki w obu swoich startach.

Występy zawodników MAL WOPR w pierwszych rundach ligi dają powody do zadowolenia. Cieszą nowe rekordy życiowe i zdobyte punkty. Na ostateczne podsumowanie lig musimy poczekać do kwietnia, kiedy to zawodnicy będą startować w drugich i ostatnich rundach.