Czwartek, 13.12.2018
DOG Desinger Outlet Gdańsk
DOG Desinger Outlet Gdańsk
DOG Desinger Outlet Gdańsk

System ostrzegania już działa

  • 30.11.2018, 10:05 (aktualizacja 30.11.2018 10:07)
  • opr. red.
System ostrzegania już działa Zdjęcia: Materiały prasowe Tak wyglądają nowe syreny zainstalowane w ramach projektu „Bezpieczne Żuławy”.
Podziel się:
Oceń:
NOWY STAW. Jak informuje nowostawski magistrat, rozpoczął już funkcjonowanie system ochrony przed klęskami żywiołowymi i innymi zagrożeniami. Na terenie gminy zainstalowano dziewięć syren, które za pomocą sygnałów dźwiękowych będą ostrzegać mieszkańców o niebezpieczeństwie. Do samorządu trafi też profesjonalny sprzęt ratowniczy. To efekt realizacji projektu unijnego pod skróconą nazwą „Bezpieczne Żuławy”.

Mieszkańcy gminy Nowy Staw mogli usłyszeć w ostatnich dniach sygnały alarmowe. Były to dźwięki pochodzące z nowoczesnego systemu powiadamiania o zagrożeniach, jaki właśnie został zainstalowany i przez najbliższe dni będzie testowany.

Ogłoszenie lokalne Malbork
Ogłoszenie lokalne Malbork
Ogłoszenie lokalne Malbork

- Pierwsze testy naszego nowego systemu alarmowego wypadły bardzo dobrze. Być może część mieszkańców była zaskoczona pojawiającymi się w przestrzeni publicznej komunikatami dźwiękowymi, ale musimy przeprowadzić testy, by później system działał bez żadnych problemów - mówi Jerzy Szałach, burmistrz Nowego Stawu. - To kolejna ważna inwestycja, którą udało się nam przeprowadzić przy udziale środków unijnych. Zakupiliśmy nie tylko nowoczesny system powiadamiania, ale i sprzęt, który pomoże nam skutecznie chronić mieszkańców i mienie przed zagrożeniami.

Projekt unijny pn. „Bezpieczne Żuławy - podniesienie poziomu bezpieczeństwa powodziowego Żuław poprzez rozbudowę systemu alarmowania i powiadamiania oraz dostawę specjalistycznego wyposażenia ratowniczego” jest partnerskim przedsięwzięciem siedmiu żuławskich gmin oraz powiatu gdańskiego. Jego głównym celem jest wzmocnienie odporności Żuław na zagrożenia naturalne, przede wszystkim susze i powodzie.

Syreny alarmowe zostały zainstalowane w Nowym Stawie, a także w Lipince, Myszewie, Świerkach, Martągu, Lubstowie Tralewie, Brzózkach i Kąciku. Sygnały dźwiękowe z każdej z nich mają zasięg kilku kilometrów.

- W całej gminie zainstalowanych zostało dziewięć syren. Jedna o mocy 1200 watów znajduje się na Galerii Żuławskiej w Nowym Stawie, druga o mocy 900 watów zainstalowaliśmy na siedzibie OSP Lipinka. Siedem kolejnych ma moc 600 watów - wyjaśnia Henryk Śmiech, inspektor ds. obrony cywilnej i spraw obronnych, zarządzania kryzysowego, ochrony przeciwpożarowej oraz bezpieczeństwa i higieny pracy w Urzędzie Miejskim w Nowym Stawie. - Takie rozmieszczenie syren pozwoliło nam na objęcie systemem 80 proc. powierzchni gminy. To nie jedyny sposób, jaki będziemy stosować przy informowaniu mieszkańców o ewentualnych zagrożeniach. W trakcie przetargu jest wybór operatora systemu, który pozwoli nam przekazywać też mieszkańcom takie komunikaty za pomocą wiadomości SMS, czy przez aplikację mobilną.

Henryk Śmiech jest administratorem nowego systemu powiadamiania. On, i ewentualnie inne uprawnione do tego osoby, będą odpowiedzialne za szybkie i skuteczne uruchomienie systemu z sygnałami dźwiękowymi oraz komunikatami głosowymi. Dostęp do systemu mają także: Centrum Zarządzania Kryzysowego przy wojewodzie pomorskim, które również może uruchomić syreny w Nowym Stawie, jak i na terenie całego województwa, a także służby Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Malborku i Komenda Powiatowa Policji w Malborku.

Do strażaków z gminy Nowy Staw w ramach realizacji projektu trafią też: dwie motopompy pożarnicze, przewoźna motopompa powodziowa, osiem zapór przeciwpowodziowych i jeden agregat prądotwórczy.

Wartość całego projektu to 3 mln 723 tys. 008,21 zł. Udział gminy Nowy Staw w budżecie wynosi 498 tys. 901,81 zł. Dofinansowanie unijne stanowi 85 proc. kosztów kwalifikowalnych, czyli 410 tys. 578,34 zł. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 - 2020, Osi Priorytetowej 11 Środowisko, Działania 11.01 Ograniczanie zagrożeń naturalnych. 

opr. red.

Zdjęcia (1)

Mapa prezentuje miejsca, w których działają nowe urządzenia w gminie Nowy Staw. / mat. prasowe

Mapa prezentuje miejsca, w których działają nowe urządzenia w gminie Nowy Staw. / mat. prasowe

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe