Poniedziałek, 20.05.2019

System ostrzegania już działa

  • 30.11.2018, 10:05 (aktualizacja 30.11.2018 10:07)
  • opr. red.
System ostrzegania już działa Zdjęcia: Materiały prasowe Tak wyglądają nowe syreny zainstalowane w ramach projektu „Bezpieczne Żuławy”.
Podziel się:
Oceń:
NOWY STAW. Jak informuje nowostawski magistrat, rozpoczął już funkcjonowanie system ochrony przed klęskami żywiołowymi i innymi zagrożeniami. Na terenie gminy zainstalowano dziewięć syren, które za pomocą sygnałów dźwiękowych będą ostrzegać mieszkańców o niebezpieczeństwie. Do samorządu trafi też profesjonalny sprzęt ratowniczy. To efekt realizacji projektu unijnego pod skróconą nazwą „Bezpieczne Żuławy”.

Mieszkańcy gminy Nowy Staw mogli usłyszeć w ostatnich dniach sygnały alarmowe. Były to dźwięki pochodzące z nowoczesnego systemu powiadamiania o zagrożeniach, jaki właśnie został zainstalowany i przez najbliższe dni będzie testowany.

- Pierwsze testy naszego nowego systemu alarmowego wypadły bardzo dobrze. Być może część mieszkańców była zaskoczona pojawiającymi się w przestrzeni publicznej komunikatami dźwiękowymi, ale musimy przeprowadzić testy, by później system działał bez żadnych problemów - mówi Jerzy Szałach, burmistrz Nowego Stawu. - To kolejna ważna inwestycja, którą udało się nam przeprowadzić przy udziale środków unijnych. Zakupiliśmy nie tylko nowoczesny system powiadamiania, ale i sprzęt, który pomoże nam skutecznie chronić mieszkańców i mienie przed zagrożeniami.

Projekt unijny pn. „Bezpieczne Żuławy - podniesienie poziomu bezpieczeństwa powodziowego Żuław poprzez rozbudowę systemu alarmowania i powiadamiania oraz dostawę specjalistycznego wyposażenia ratowniczego” jest partnerskim przedsięwzięciem siedmiu żuławskich gmin oraz powiatu gdańskiego. Jego głównym celem jest wzmocnienie odporności Żuław na zagrożenia naturalne, przede wszystkim susze i powodzie.

Syreny alarmowe zostały zainstalowane w Nowym Stawie, a także w Lipince, Myszewie, Świerkach, Martągu, Lubstowie Tralewie, Brzózkach i Kąciku. Sygnały dźwiękowe z każdej z nich mają zasięg kilku kilometrów.

- W całej gminie zainstalowanych zostało dziewięć syren. Jedna o mocy 1200 watów znajduje się na Galerii Żuławskiej w Nowym Stawie, druga o mocy 900 watów zainstalowaliśmy na siedzibie OSP Lipinka. Siedem kolejnych ma moc 600 watów - wyjaśnia Henryk Śmiech, inspektor ds. obrony cywilnej i spraw obronnych, zarządzania kryzysowego, ochrony przeciwpożarowej oraz bezpieczeństwa i higieny pracy w Urzędzie Miejskim w Nowym Stawie. - Takie rozmieszczenie syren pozwoliło nam na objęcie systemem 80 proc. powierzchni gminy. To nie jedyny sposób, jaki będziemy stosować przy informowaniu mieszkańców o ewentualnych zagrożeniach. W trakcie przetargu jest wybór operatora systemu, który pozwoli nam przekazywać też mieszkańcom takie komunikaty za pomocą wiadomości SMS, czy przez aplikację mobilną.

Henryk Śmiech jest administratorem nowego systemu powiadamiania. On, i ewentualnie inne uprawnione do tego osoby, będą odpowiedzialne za szybkie i skuteczne uruchomienie systemu z sygnałami dźwiękowymi oraz komunikatami głosowymi. Dostęp do systemu mają także: Centrum Zarządzania Kryzysowego przy wojewodzie pomorskim, które również może uruchomić syreny w Nowym Stawie, jak i na terenie całego województwa, a także służby Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Malborku i Komenda Powiatowa Policji w Malborku.

Do strażaków z gminy Nowy Staw w ramach realizacji projektu trafią też: dwie motopompy pożarnicze, przewoźna motopompa powodziowa, osiem zapór przeciwpowodziowych i jeden agregat prądotwórczy.

Wartość całego projektu to 3 mln 723 tys. 008,21 zł. Udział gminy Nowy Staw w budżecie wynosi 498 tys. 901,81 zł. Dofinansowanie unijne stanowi 85 proc. kosztów kwalifikowalnych, czyli 410 tys. 578,34 zł. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 - 2020, Osi Priorytetowej 11 Środowisko, Działania 11.01 Ograniczanie zagrożeń naturalnych. 

opr. red.

Zdjęcia (1)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe