Niedziela, 24.02.2019
Metro Ergo Arena
Metro Ergo Arena
Metro Ergo Arena

Tablica pamięci dla rtm. Witolda Pileckiego

  • 4.10.2018, 08:34 (aktualizacja 04.10.2018 08:42)
  • red.
Tablica pamięci dla rtm. Witolda Pileckiego Tomasz Sułkowski
Podziel się:
Oceń:
Przy malborskich mostach stanęła tablica poświęcona rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. Stowarzyszenie Historyczne im. 5 Wileńskiej Brygady AK zaprosiło na uroczystość odsłonięcia mieszkańców Malborka, przedstawicieli władz powiatowych, miejskich, kombatantów i darczyńców.

Główny organizator, Patryk Pawłowski, przywitał wszystkich gości i przypomniał bohaterskie czyny rotmistrza Pileckiego. Wspomniał, że rotmistrz w czasie okupacji niemieckiej został aresztowany i trafił do obozu śmierci w Oświęcimiu. Po ucieczce z Auschwitz – Birkenau, Witold Pilecki walczył w Powstaniu Warszawskim. Informował możnych ówczesnego świata o zagładzie ludzkości przez Niemców hitlerowskich. Prosił o ratunek. „Świat się dowiedział, nic nie powiedział...”

- 25 maja 1948 r. został bestialsko zamordowany przez władzę ludową. Widać, że historia się powtarza. Wolność jest dana i zadana, stąd trzeba wciąż o nią walczyć. Cieszę się, że dzisiejsza uroczystość doszła do skutku. „Ludzi dobrej woli jest więcej”. Niech rotmistrz Witold Pilecki uczy nas troski o dobro wspólne, jakim jest nasza ojczyzna. Dla Polski warto ponieść trudy i cierpienie. Polska to nasz wspólny dom – mówił Patryk Pawłowski podczas uroczystości.

Poświęcenia tablicy dokonał ks. dr Arkadiusz Śnigier, malborski dziekan. Wspomniał, że w tym czynie czcimy postawę rotmistrza, jego cnoty i wartości, takie jak patriotyzm, ofiarność, miłość, przebaczenie, które nam przekazuje.

red.

Zdjęcia (28)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe