Niedziela, 24.02.2019
Metro Ergo Arena
Metro Ergo Arena
Metro Ergo Arena

Sprawdź pomysły zgłoszone do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego

  • 6.09.2018, 08:36 (aktualizacja 06.09.2018 08:40)
  • AMS
Sprawdź pomysły zgłoszone do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego
Podziel się:
Oceń:
Malborski magistrat organizuje spotkania, podczas których prezentowane są projekty, które zostały zgłoszone w ramach budżetu obywatelskiego na 2019 r. Głosowanie już się rozpoczęło i potrwa do 1 października.

Głosować można osobiście, przynosząc papierową kartę do głosowania do Urzędu Miasta i pozostawiając ją w Biurze Obsługi Interesanta oraz elektronicznie, poprzez wypełnienie specjalnego formularza na stronie: www.malbork.budzet-obywatelski.org.

Choć to kolejna edycja budżetu obywatelskiego, to nie wszyscy wiedzą, że wskazać można więcej niż jedno zadanie. Zgodnie z regulaminem, maksymalnie oddać można trzy głosy na projekty duże i trzy głosy na projekty małe. Podczas głosowania trzeba podać imię, nazwisko oraz PESEL. W wersji papierowej konieczne będzie jeszcze podpisanie oświadczenia znajdującego się na końcu karty do głosowania, natomiast w wersji elektronicznej wymagane będzie podanie numeru telefonu komórkowego, na który wysłany zostanie SMS z kodem zatwierdzającym oddany głos.
Na co głosować? Do głosowania zakwalifikowanych zostało 16 projektów – 12 dużych na kwotę 1 mln 711 tys. 616 zł i cztery małe, na kwotę 71 tys. 500 zł. Na mniejsze projekty przewidziana została kwota 100 tys. zł, co oznacza, że zrealizowane zostaną wszystkie wnioskowane zadania, jednakże zgodnie z regulaminem one również podlegają głosowaniu. O wyborze pozostałych propozycji, na które przewidziano 400 tys. zł, zdecydują mieszkańcy, ponieważ do realizacji zakwalifikowane zostaną ten zadania z listy, które uzyskają największą liczbę głosów, aż do wyczerpania środków.

Mieszkańcy mogą zapoznać się ze złożonymi do budżetu obywatelskiego propozycjami, jak również zadać pytania dotyczące innych sfer działalności miasta podczas specjalnych prezentacji przygotowanych przez Urząd Miasta. 6 września (czwartek) na godz. 17 można przyjść do Szkoły Podstawowej nr 3, a 7 września (piątek) na godz. 17 do Szkoły Podstawowej nr 9.

 

Propozycje do wyboru

1. Remont drogi dojazdowej od ul. Bażyńskiego do Wileńskiej

To duży projekt, którego koszt wynosi 8 tys. 116 zł.

Jak uzasadniają pomysłodawcy, ul. Wileńska od zamku w stronę śluzy szonowskiej to trakt rekreacyjny mieszkańców Malborka. Mieszkańcy zjeżdżają tą drogą na parking, zostawiają samochody i biegają oraz spacerują po ul. Wileńskiej wzdłuż rzeki Nogat


 

2. Rewitalizacja parku miejskiego przy ul. Ciepłej i Łąkowej wraz z wykonaniem placu zabaw dla dzieci

To jest drugi etap rewitalizacji parku miejskiego, który został zapoczątkowany w pierwszej edycji budżetu obywatelskiego. To duży projekt, który został wyceniony na 195 tys. zł. Ma polegać na poprawieniu nawierzchni ścieżek oraz doposażenie placu zabaw.


 

3. Budowa boiska typu „Orlik” ze sztuczną nawierzchnią oraz modernizacja boiska

To duży projekt, warto 200 tys. zł. Zadanie dotyczy modernizacji i dokończenia (wyposażenia) wielofunkcyjnego boiska w niezbędny sprzęt zabezpieczający potrzebny do bezpiecznego używania kompleksu sportowego przez dzieci, młodzież i osoby dorosłe oraz budowa boiska ze sztuczną nawierzchnią typu „Orlik”.

 

4. Szkolenie proobronne i strzelectwo sportowe dla młodzieży i dorosłych

Jest to mały projekt o wartości 19 tys. 500 zł. Polega na propagowaniu i upowszechnianiu w szczególności strzelectwa sportowego, radiokomunikacji jako sportu obronnego oraz szkolenia medycznego.
- Młodzież oraz dorośli nie odbywający służby wojskowej powinni umieć posługiwać się bronią, w szczególności występującej i rozpowszechnionej w strzelectwie sportowym, natomiast większość z osób szkolonych zapisuje się chętnie do klubów strzeleckich by czynnie uczestniczyć w zawodach sportowych – wyjaśnia autor pomysłu.


 

5. Remont ulicy Widokowej (budowa)

To mały projekt, oszacowany na 20 tys. zł. Ma polegać na wyrównaniu i utwardzeniu drogi przy pomocy ciężkiego sprzętu. Utwardzenie tłuczniem kamiennym lub frezem asfaltowym.

- Ulica jest w złym stanie. Wiosną potrafi być nieprzejezdna – uzasadnia autor zgłoszonej propozycji.


 

6. Remont chodnika u zbiegu ul. Zielenieckiej z ul. Lubelską

Koszt to 37 tys. zł, a zadanie zakwalifikowane zostało jako duże.

- Stan techniczny ciągów komunikacyjnych stwarza potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego użytkowników w tym okolicznych mieszkańców, a w szczególności osób starszych i dzieci korzystających z pobliskiego przedszkola (możliwość potknięcia się czy przewrócenia) – uzasadnia wniosek jego pomysłodawca.


 

7. PIKNIK PARK – miejsce do grillowania i piknikowania dla mieszkańców

To duży projekt, wart 200 tys. zł. Ma polegać na zagospodarowaniu tzw. polany w parku altanami i paleniskami z ławkami, ławostołami, leżakami miejskimi, koszami na psie nieczystości i drewnianym placem zabaw, ogrodzeniem, śmietnikami oraz stojakami na rowery.

 

8. Przestrzeń rekreacyjno-sportowa (rozbudowa)

Kolejny duży projekt. Szacowany koszt to 180 tys. zł. Polega na rozbudowie placu zabaw przy ul. Wierzbowej w Kałdowie, wykorzystywanego przez dzieci z całego miasta, ale zwłaszcza uczniów szkół i przedszkoli mieszczących się w dzielnicy.

 

9. AKTYWNA RODZINA W CENTRUM MIASTA „Przebudowa oraz doposażenie placu zabaw przy ul. Mickiewicza

To kolejny z dużych projektów o wartości 200 tys. zł. Celem zadania ma być przebudowa i doposażenie placu zabaw integrującego dzieci w różnym wieku i o różnym stopniu sprawności. Plac zabaw zlokalizowany jest na terenach sportu i rekreacji w dzielnicy Śródmieście.

 

10. Bezpieczna droga do przedszkola i szkoły – budowa przejścia dla pieszych przy ul. Jagiellońskiej

To mały projekt, ma kosztować 7 tys. zł. Zakłada zwiększenie bezpieczeństwa i wygody pieszych korzystających z przejścia przez jezdnię na ul. Jagiellońskiej - na przedłużeniu ciągu pieszego między ul. Mickiewicza a 17 Marca. Poprawa bezpieczeństwa pieszych możliwa będzie dzięki: wymalowaniu „zebry”, ustawieniu znaków drogowych informujących o przejściu dla pieszych i montażu mikroprogów zwalniających.


 

11. Utwardzenie – wykonanie ciągu jezdnego dwuśladowego wzdłuż ul. Bałtyckiej

To jeden z dużych projektów, został wyceniony na 30 tys. zł. Ma polegać na utwardzenieu płytami 140-metrowego odcinka ciągu komunikacyjnego (dwuśladowego) wzdłuż ul. Bałtyckiej od skrzyżowania z ul. Jana Kostki do skrzyżowania z ul. Jana Wejhera.


 

12. „Wieczorki taneczne w parku miejskim” - cykl letnich zabaw połączonych z nauką tańca towarzyskiego

To projekt mały, wart 25 tys. zł. Jest to pomysł, w jaki sposób wykorzystać tzw. amfiteatr w parku, który może stać się cyklicznych spotkań mieszkańców, którzy lubią tańczyć lub chcą nauczyć się podstaw tańca towarzyskiego. W ramach projektu odbędzie się nauka tańca towarzyskiego.

 

13. Sieć defibrylatorów AED może uratować życie

Projekt duży, oszacowany na 154 tys. 500 zł. W ramach zadania zostanie zakupionych 17 urządzeń AED- automatycznych defibrylatorów zewnętrznych. Urządzenia zostaną rozmieszczone tam, gdzie przebywa duża liczba osób. AED (ang. Automated External Defibryllator) jest urządzeniem bardzo prostym w obsłudze, które po podłączeniu elektrod do klatki piersiowej poszkodowanego, ocenia rytm serca i decyduje, czy należy wykonać defibrylację czy też nie. Urządzenie to wydaje polecenia osobie, która udziela pierwszej pomocy. Jeśli trzeba, urządzenie po naciśnięciu jednego tylko przycisku wydziela impuls elektryczny prądu stałego, który ma na celu przywrócenie prawidłowej akcji serca. Dzięki zastosowaniu AED możemy uratować komuś życie.

 

14. Modernizacja boiska do piłki ręcznej o nawierzchni asfaltowej

To duże zadanie, warte 200 tys. zł. Pierwszy etap zakłada budowę nowego boiska o wymiarach 32 x 44 m z nawierzchnią z trawy syntetycznej, które będzie służyć mieszkańcom Malborka niezależnie od pory roku. W drugim etapie projektu obiekt miałby zostać zadaszony, aby pełnić funkcję sportowej hali namiotowej lub pneumatycznej i będzie służyć do takich dyscyplin jak piłka nożna oraz opcjonalnie tenisa ziemnego.

 

15. Modernizacja placu zabaw w Szkole Podstawowej nr 6 w Malborku

To duży projekt o wartości 80 tys. zł. Nowy plac zabaw przede wszystkim poprawi bezpieczeństwo bawiących się dzieci. Swoim wyglądem, formą wkomponuje się do warunków otoczenia i poprawi jego estetykę. Zaprojektowany plac zabaw będzie bezpieczny, atrakcyjny, wszechstronnie rozwijający dzieci oraz ogólnodostępny dla wszystkich mieszkańców miasta.


 

16. Osiedlowe Centrum Aktywności – Osiedle Południe

Projekt duży, wart 150 tys. zł. Zadanie polega na Zrozszerzeniu dotychczas działającej strefy, która zawiera siłownię zewnętrzną oraz strefę do wyprowadzania zwierząt. Planowane działania polegać będą na wykorzystaniu pozostałej części terenu przy ul. Michałowskiego poprzez wybudowanie dużego placu zabaw dla dzieci w różnym wieku, co zapewni uatrakcyjnienie już istniejącej tam infrastruktury dla wszystkim mieszkańców miasta.

AMS

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe