Wtorek, 18.12.2018

Pożegnanie Janusza Hochleitnera

  • 8.08.2018, 08:03 (aktualizacja 14.08.2018 08:36)
  • as
Pożegnanie Janusza Hochleitnera Tomasz Sułkowski Janusz Hochleitner przez ostatnich siedem lat piastował stanowisko wicedyrektora Muzeum Zamkowego w Malborku.
Podziel się:
Oceń:
Dzisiaj, czyli 8 sierpnia, w Pasłęku odbędą się uroczystości pogrzebowe dr. Janusza Hochleitnera. Wicedyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku zmarł w sobotę. Miał 52 lata.

Od 2011 r. Janusz Hochleitner pełnił funkcję wicedyrektora Muzeum Zamkowego w Malborku. Ale nie ograniczał się do pracy na rzecz tej placówki. Angażował się w wiele lokalnych przedsięwzięć.

Ogłoszenie lokalne Malbork
Ogłoszenie lokalne Malbork
Ogłoszenie lokalne Malbork

- 11 lipca br. prof. Janusz Hochleinter był współprowadzącym organizowaną przez nas konferencję, w ostatnich dniach kończył redakcję książki, która będzie wydawnictwem prokonferencyjnym. Był jednym z inicjatorów powstania serii publikacji na temat historii ziemi malborskiej, wydanych przez Malborskie Centrum Kultury i Edukacji pod szyldem „Biblioteka Malborska”. W większości przypadków był redaktorem lub współredaktorem tych książek. Niedawno także, na nasze zaproszenie, uczestniczył w spotkaniu poświęconym dyskusji nt. diagnozy kultury dla miasta Malborka, podczas którego podzielił się z zebranymi celnymi uwagami na temat tożsamości lokalnej i potencjału kulturowego naszego miasta. Był fachowcem od turystyki historycznej, dał się nam poznać jako osoba otwarta na współpracę, prawdziwie zainteresowana badaniem historii naszego miasta i subregionu – napisała Aleksandra Kapejewska, dyrektor Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji w Malborku.

Janusz Hochleitner urodził się w 1966 r. w Pasłęku. Od 1976 r. mieszkał w Elblągu, gdzie ukończył szkołę średnią. Studiował historię na Uniwersytecie Gdańskim i uzyskał tytuł doktora, broniąc w 1994 r. pracę pt. "Kult św. Jana Nepomucena na Warmii". Od 1996 r. pracował jako adiunkt w Instytucie Historii w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie (obecnie Uniwersytet Warmińsko-Mazurski). Od 1998 r. był redaktorem naczelnym rocznika Akcji Katolickiej Diecezji Elbląskiej pt. „Akcja”. Jako świecki działacz chrześcijański był m.in. uczestnikiem I synodu diecezji elbląskiej, członkiem komisji tradycji.

Od 2011 r. pełnił funkcję wicedyrektora Muzeum Zamkowego w Malborku ds. naukowo-konserwatorskich i właśnie jako przedstawiciel tej placówki najbardziej dał się poznać mieszkańcom miasta. Lada dzień miał rozstać się z muzeum.

- Pracę w Malborku miał zakończyć z końcem sierpnia br., ale nie miał być to koniec naszej dalszej współpracy. W listopadzie, na konferencji podsumowującej prace konserwatorskie w zespole kościoła NMP na Zamku Wysokim, zamierzał wygłosić referat „Rewitalizacja przestrzeni sakralnej kościoła NMP. Wokół wyzwań konserwatorskich i odpowiedzialności zarządców obiektu”. Czuł, że powinien wypowiedzieć się na temat zadania, w którym aktywnie uczestniczył. Bóg chciał inaczej… - napisał Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku. - Łączymy się w bólu z rodziną i bliskimi, zapewniamy o naszym współczuciu, wsparciu i modlitwie.

- W imieniu własnym, władz miasta oraz mieszkańców Malborka składam Rodzinie, Przyjaciołom oraz Najbliższym wyrazy najszczerszego współczucia. To ogromna strata, odszedł wielki autorytet i wspaniały człowiek, który pozostanie w pamięci wielu z nas na zawsze – tak oficjalnie pożegnał Janusza Hochleitnera Marek Charzewski, burmistrz Malborka.


 


 

as

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe