Wtorek, 18.12.2018

Uwaga na sinice w Nogacie

  • 7.08.2018, 12:57 (aktualizacja 07.08.2018 13:01)
  • as
Uwaga na sinice w Nogacie Tomasz Sułkowski
Podziel się:
Oceń:
Właśnie malborski Sanepid do odwołania zamknął kąpielisko miejskie w Malborku. Wszystko z powodu zakwitu sinic.

Jak przekazał nam magistrat, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Malborku stwierdził, iż woda na kąpielisku miejskim przy ul. Wileńskiej 1 w Malborku aż do odwołania nie jest przydatna do kąpieli z powodu zakwitu sinic. Prosimy o zachowanie ostrożności i nie wchodzenie do wody.

Ogłoszenie lokalne Malbork
Ogłoszenie lokalne Malbork
Ogłoszenie lokalne Malbork

Najczęściej, jak informują służby sanitarne, sinice występują masowo w ciepłe, słoneczne, bezwietrzne dni lipca i sierpnia. Możemy się na nie natknąć zarówno w morzu, jak i w jeziorze czy rzece. W optymalnych warunkach kwitnienie powstaje w około dwóch dni i utrzymuje się przez około pięć, siedem dni. Niemożliwe jest określenie na podstawie wyglądu wody, czy zakwit jest niebezpieczny czy też nie.

Ale lepiej być ostrożnym. Kąpiel w wodzie podczas zakwitu sinic skutkuje przede wszystkim dolegliwościami skórnymi. Objawy zatrucia sinicami (a właściwie ich toksynami) to: rumień, pokrzywka, wysypka, świąd skóry, zapalenie spojówek, bóle brzucha, gorączka, dreszcze, bóle mięśni, dolegliwości ze strony układu pokarmowego - wymioty, nudności, biegunka, duszności, zawroty głowy.

Jak uchronić się przed negatywnymi skutkami zakwitu? Przede wszystkim należy unikać kontaktu z kożuchem sinicowym i wodą o zmienionej barwie i nieprzyjemnym zapachu. Nie można też poić taką wodą zwierząt domowych i nie używać jej do podlewania warzyw.

as

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe