Co warto wiedzieć o wiatrownicy?

  • 03.08.2018, 13:10 (aktualizacja 03.08.2018, 13:12)
  • redakcja
Co warto wiedzieć o wiatrownicy?

Podziel się:

Oceń:

Obróbka szczytowa dachu ma ogromne znaczenie, bo jeśli zostanie pominięta bądź nieprawidłowo wykonana przez szczeliny w połaci, może przedostawać się woda, więc nieistotne wtedy będzie to, że materiały na poszycie kosztowały fortunę, lecz to, że wnętrze domu będzie zalewane przy każdych opadach deszczu. Wykonanie wiatrownicy jest tym bardziej istotne w przypadku gdy płaska blacha jest łączona na rąbek. Oczywiście takie obróbki można kupić już gotowe bądź zlecić ich wykonanie blacharzowi.

Dlaczego wiatrownica jest tak istotna?

Obróbka szczytowa dachu, która potocznie nazywana jest wiatrownicą, chroni nie tylko boczną krawędź dachu przed wnikaniem wody, lecz także przed wiatrem, który może naruszyć całą konstrukcję poszycia. Warto pamiętać, iż musi ona być ściśle dopasowana do samej krawędzi dachu, więc uwzględnienie kąta, pod jakim został wykonany, ma ogromne znaczenie.
Nim jednak wiatrownica zostanie założona, ważne jest by:

  • sama linia okapu była równoległa do kalenicy
  • deska szczytowa była z kolei prostopadła do czołowej deski.

W przypadku gdy deska czołowa zostanie przytwierdzona źle, należy bezzwłocznie ją zdemontować i dociąć dachowe krokwie, tak by każdy element pasował do siebie. Założenie wiatrownicy nie jest prostą czynnością zwłaszcza dla osoby, która nie ma o tym pojęcia, dlatego takie prace należy zlecać fachowcom.

Na jakim poszyciu zamontować wiatrownicę?

Odpowiednie zabezpieczenie krawędzi dotyczy każdego dachu i nie ma tutaj znaczenia czy jest wykonany z blachy, dachówki ceramicznej czy dachówki bitumicznej. Oczywiście dla każdego typu poszycia trzeba będzie wybrać odpowiedni rodzaj wiatrownicy, lecz jej dopasowaniem nie powinno być problemów.

Wiatrownica na dachu z blachy

Montaż wiatrownicy na dachu, który został wykonany z blachy, wbrew pozorom nie jest skomplikowany. Należy jednak pamiętać nie tylko o odpowiednim dopasowaniu wiatrownicy, którą można zamówić na zaginamy.pl, lecz także o tym, iż ten element powinien być zamocowany na już położonym poszyciu. Wyprofilowaną blachę należy przykręcić do deski szczytowej bądź krokwi za pomocą specjalnych wkrętów. Nieco bardziej skomplikowany będzie proces mocowania wiatrownicy do dachówki, jednak nie ma rzeczy niemożliwych, jeśli pracę wykona profesjonalna osoba.

Elementy wykończeniowe dachu

Prócz wiatrownicy bardzo ważnym elementem jest także montaż odpowiedniego systemu rynnowego, który musi być ściśle dopasowany do wielkości dachu, bo tylko wtedy będzie wydajny. Kolejnym etapem prac powinno być uszczelnienie komina, by woda nie dostawała się do wnętrza. Nie ma tutaj znaczenia czy dach pokryty jest tradycyjną blachą, blachodachówką czy dachówką ceramiczną, jeśli na styku komina z poszyciem będą nawet niewielkie szczeliny może powstać bardzo duży problem, który ujawni się zaraz po pierwszych opadach deszczu. Standardowe, jak i niestandardowe obróbki zarówno w obrębie wykończenia samego dachu, jak i systemów kominowych warto zlecać fachowcom z doświadczeniem, by zyskać pewność, iż wszystko zostanie wykonane, jak należy.

_redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe