Niedziela, 24.02.2019
Metro Ergo Arena
Metro Ergo Arena
Metro Ergo Arena

Dwie ważne dla Malborka rocznice

  • 11.07.2018, 19:46 (aktualizacja 11.07.2018 20:17)
  • as
Dwie ważne dla Malborka rocznice Tomasz Sułkowski
Podziel się:
Oceń:
11 lipca w Malborku upłynął pod znakiem dwóch uroczystości. Były kwiaty, patriotyczne pieśni i wykłady o polskości miasta.

Pierwsza ważna data historyczna dotyczy wydarzeń z 1920 r., gdy odbywał się plebiscyt, podczas którego decydowano o przynależności miasta. Druga związana jest z przybyszami z Wołynia, dla których ten dzień to symboliczna data przypominająca o tragicznych wydarzeniach z 1942 i 1943 r.

Kwiaty złożono pod tablicą znajdującą się na budynku dworca, która upamiętnia fakt przyjazdu pierwszego pociągu z przesiedleńcami z Wołynia, który wjechał na naszą stację 18 maja 1945 r. Uroczystość miała związek z mordami na Polakach, które miały miejsce podczas drugiej wojny światowej. 11 lipca w 2016 r. ustanowiony został Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. W ten sposób Sejm oddał hołd "wszystkim obywatelom II Rzeczypospolitej bestialsko pomordowanym przez ukraińskich nacjonalistów".

Później odbyły się uroczystości pod tablicą plebiscytową, która znajduje się obecnie na staromiejskim Ratuszu. Program artystyczny przygotowała również młodzież. To element projektu r"Odkrywamy polskość Malborka w stulecie odzyskania niepodległości"realizowanego przez Malborskie Centrum Kultury i Edukacji w ramach programu "Kultura-Interwencje 2018".

W ramach przedsięwzięcia odbyła się również konferencja „Odkrywamy polskość Malborka w stulecie odzyskania niepodległości”, będziemy odkrywać polską historię miasta, ważne postacie, które budowały polską tożsamość na tych terenach, takie jak hrabia Sierakowski, ks. W. Łęga i inni. Opiekę merytoryczną nad tym wydarzeniem objęło Muzeum Zamkowe w Malborku.

as

Zdjęcia (13)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe