Niedziela, 24.02.2019
Metro Ergo Arena
Metro Ergo Arena
Metro Ergo Arena

Zbliża się Oblężenie Malborka

  • 11.07.2018, 07:11
  • red.
Zbliża się Oblężenie Malborka Tomasz Sułkowski To zdjęcie z ubiegłorocznej oblężeniowej inscenizacji.
Podziel się:
Oceń:
Organizatorzy odliczają czas do rozpoczęcia tegorocznego Oblężenia Malborka. To dziewiętnasta edycja tej największej plenerowej imprezy, która wystartuje już 20 lipca (piątek). Zgodnie z zapowiedziami, nowościami w tegorocznym programie są m.in. folwark średniowieczny, pokazy ostrzału wioski z machin oblężniczych czy festiwal food trucków.

Jak czytamy w komunikacie prasowym, 20 lipca (piątek) od godz. 14 na gości Muzeum Zamkowego czekają: przedstawienie teatrzyku dla dzieci, teatr średniowieczny dla dorosłych, pokazy artyleryjskie, a chwilę później będzie można już podziwiać pokazy konne oraz wziąć udział w warsztatach tańca. Każdy znajdzie coś dla siebie. Także w Folwarku Średniowiecznym. To coś nowego.
- Na Międzymurzu Zachodnim pojawi się folwark, gdzie będzie można spotkać średniowieczne gospodynie, zielarki, drwali, praczki czy bajarzy - zdradza Iwona Orszulak z Działu Promocji i Wydawnictw Muzeum Zamkowego w Malborku. - Będzie można tam skosztować podpłomyków, naparów z pokrzywy czy mięty, obejrzeć scenki rodzajowe oraz posłuchać śpiewu i dawnych opowieści. W Folwarku Średniowiecznym wszyscy cofniemy się w czasie i poczujemy klimat Malborka sprzed wieków.

Miłośnicy mocniejszych wrażeń koniecznie muszą się wybrać nad fosę przy nowym wejściu do zamku. Staną tam maszyny oblężnicze, a widzowie na własne oczy przekonają się, jak się je obsługiwało i jak działały. Co więcej, dwa razy dziennie będą one… bombardowały wioskę średniowieczną.
- Zbudujemy atrapę wioski, która posłuży do zobrazowania zasięgu i skuteczności machin oblężniczych - wyjaśnia Iwona Orszulak. - Zdradzę, że w użyciu będzie też taran oraz fumator, XIII-wieczna mongolska gazowa broń oblężnicza. W ostrzale weźmie też udział wylosowany widz, który będzie miał okazję uruchomić jedną z machin.
Zdaniem organizatorów, obowiązkowym punktem programu Oblężenia Malborka jest oczywiście Jarmark Rzemiosł Średniowiecznych. To tutaj będzie można zobaczyć, jak pracowali przed wiekami kowale, szewcy, krawcy czy kucharze. Na Międzymurzu Zachodnim pojawią się dwa wozy i będą serwować dania z dawnych czasów. Niezależnie od nich, po raz pierwszy podczas Oblężenia Malborka odbędzie się Festiwal Food Truck z udziałem aż 12 gastronomicznych aut, które będą serwowały współczesne dania z całego świata.
To tylko niewielka część atrakcji przygotowanych przez Muzeum Zamkowe w Malborku. Będzie też Mała Zbrojownia, Skryptorium, czyli warsztaty kaligrafii, pokazy rycerskie, sokolnicze, konne, a nawet pokaz mody.

Spektakle historyczne organizowane przez Urząd Miasta Malborka odbędą się w piątek i sobotę. Ich reżyserem jest Aleksander Krempeć, który opowie historię średniowiecznego życia i ówczesnych ludzi na tle wielkiego starcia polsko-krzyżackiego w Malborku. Warto pospieszyć się z rezerwacją biletów, bo jest ich już coraz mniej. Wejściówki są dostępne na portalu www.eventim.pl oraz m.in. w sklepach sieci Empik, Saturn i Księgarniach PWN.

Głównymi organizatorami tegorocznego Oblężenia Malborka są Muzeum Zamkowe i Urząd Miasta Malborka, po którego stronie jest przygotowanie inscenizacji.

Informacje na temat imprezy można znaleźć na stronie internetowej www.oblezenie.zamek.malbork.pl.

red.

Zdjęcia (26)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe