Niedziela, 24.02.2019
Metro Ergo Arena
Metro Ergo Arena
Metro Ergo Arena

Burmistrz Malborka bez absolutorium?

  • 28.06.2018, 20:53 (aktualizacja 28.06.2018 22:48)
  • red.
Burmistrz Malborka bez absolutorium? Fot. Tomasz Sułkowski Burmistrz Marek Charzewski podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta Malborka.
Podziel się:
Oceń:
MALBORK. Były podziękowania, nawet skromne oklaski z sali po głosowaniu nad projektem uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Markowi Charzewskiemu, burmistrzowi Malborka. Jednak czy faktycznie dziesięcioro radnych, którzy głosowali „za”, to wystarczająca liczba, by włodarz mógł cieszyć się z aprobaty radnych?

 

- Serdecznie dziękuję – mówił burmistrz Marek Charzewski tuż po głosowaniu projektu uchwały udzielającej mu absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2017 r.

To wyjątkowy moment, uznawany za symboliczny sposób oceniania przez radnych dwunastomiesięcznej pracy dla dobra miasta i jego mieszkańców, jaką wykonuje włodarz.

Podczas debaty w tej sprawie nie było łatwo. Charzewski usłyszał wiele gorzkich słów o marazmie, regresie, nieudanej całej kadencji i kiepskim zarządzaniu miastem, nie tylko w poprzednim roku. Burmistrz wszystkie uwagi przełknął i obiecał wykorzystać je „do jeszcze lepszego wykonania budżetu w 2018 r.”, jak sam powiedział.

I właściwie mógłby odczuwać pewien rodzaj satysfakcji z dobrze wykonanego obowiązku, gdyby nie jedno „ale”. Otóż - zgodnie z art. 28a. ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym - „uchwałę w sprawie absolutorium rada gminy podejmuje bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady gminy”. Czyli, idąc tym tropem, z 21-osobowego składu malborskiej Rady Miasta, to dokładnie 11. Tymczasemza” głosów było zaledwie 10...

Dlaczego nikt na to nie zwrócił uwagi? Czekamy na komentarze w tej sprawie. Poprosiliśmy o stanowisko zarówno Arkadiusza Mroczkowskiego, przewodniczącego Rady Miasta Malborka, jak i burmistrza Marka Charzewskiego.

Oto krótkie stanowisko Arkadiusza Mroczkowskiego, przewodniczącego Rady Miasta Malborka, jakie otrzymaliśmy późnym wieczorem:

- Burmistrz nie uzyskał absolutorium, zgodnie z art. 28a. ust.2 ustawy o samorządzie gminnym. Tak, potwierdzam, rada gminy decyzję w sprawie absolutorium podejmuje bezwzględną większością głosów. Jeszcze oklaski od zwolenników obecnego burmistrza po głosowaniu i składanie przez nich gratulacji panu burmistrzowi udzieliły się wszystkim, i mnie również. Dzisiejsza sesja Rady Miasta była emocjonująca, pełna napięć. Głosowanie było jednak jednoznacznie nie po myśli Marka Charzewskiego.

red.

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
wtajemniczony
wtajemniczony 6.07.2018, 18:42
Nic nie bedzie. Jest uchwala RIO pozytywna. O to sie liczy.
mal
mal 29.06.2018, 14:33
Ale jaj! Bez absolutorium. Co teraz będzie z naszym miastem?

Pozostałe