12. Pomorskie Dni Chopinowskie w Waplewie Wielkim

  • 07.06.2018, 06:00
  • mat. prasowe
12. Pomorskie Dni Chopinowskie w Waplewie Wielkim

Podziel się:

Oceń:

PROGRAM

08.06.2018

godz. 17.00 / koncert muzyki klasycznej

Nadzwyczajny Recital Wokalny

Mistrz i uczniowie – ze scen świata do Waplewa

Stanisław Daniel Kotliński – śpiew (bas-baryton)

oraz wybrani studenci i absolwenci z jego klasy śpiewu

w Akademii Muzycznej w Gdańsku:

Róża Kajnath – sopran (absolwentka)

Jana Gorbacz – sopran (II rok licencjat)

Bartłomiej Fic – tenor (III rok licencjat)

Dominik Mazan – bas (II rok licencjat)

Paulina Wilczyńska – sopran falcon (absolwentka)

Urszula Bakalarska – fortepian

W programie: najpiękniejsze pieśni i arie Vincenzo Belliniego, Fryderyka Chopina, Piotra Czajkowskiego, Julesa Masseneta, Stanisława Moniuszki, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Sergieja Rachmaninowa, Paolo Tostiego, Giuseppe Verdiego

Urszula Bakalarska – ukończyła studia na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Swoje umiejętności doskonaliła pod kierunkiem prof. Mai Nosowskiej-Pasławskiej i prof. Jana Kuleszy. Obecnie jest starszym wykładowcą-korepetytorem wokalnym na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Występowała jako solistka i kameralistka w Polsce i za granicą, a także w duecie ze Stanisławem Danielem Kotlińskim. Akompaniowała wielu młodym wokalistom podczas mistrzowskich kursów wokalnych prowadzonych przez Fedorę Barbieri, Renatę Scotto, Rolando Paneraia, Salvatora Fisichellę, Paula Esswooda i Katię Ricciarelli. Jako pianistka współpracowała z prestiżowymi konkursami, jak Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki w Warszawie, Międzynarodowy Konkurs Wokalny Giovanni Martinelli – Aureliano Pertile w Montagnianie (Włochy) czy Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Hariclei Darclée w Braili (Rumunia).

Stanisław Daniel Kotliński – śpiewak, menedżer kultury, pedagog, gościnny prof. dr hab. Akademii w Monachium, „Mozarteum” w Salzburgu, w konserwatoriach Florencji, Parmy, Teramo, Pescary, Drezna, Pekinu i Meksyku. Od 1997 roku prowadzi klasę śpiewu w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Studiował w Gdańsku w klasie prof. Barbary Iglikowskiej i we Włoszech (Accademia Chigiana w Sienie, Scuola di Fiesole, Uniwersytet Florencki) pod kierunkiem takich pedagogów, jak Giorgio Favaretto, Lajos Kozma, Fedora Barbieri, Claudio Desderi czy Rolando Panerai.

W Polsce i we Włoszech organizował kursy mistrzowskie z udziałem największych sław światowej wokalistyki. Z okazji 100-lecia Opery Leśnej w Sopocie zorganizował koncertowe wykonanie Złota Renu Wagnera, z udziałem światowej klasy śpiewaków, w którym sam też wystąpił. Pod batutą Zubina Mehty wziął udział we włoskim prawykonaniu opery Mojżesz i Aaron Arnolda Schoenberga.

W latach 2011–2017 wielokrotnie występował na słynnych festiwalach, w renomowanych salach i teatrach. W monachijskim Gasteig i w Złotej Sali wiedeńskiego Musikverein śpiewał z Edytą Gruberową z okazji 45-lecia pracy artystycznej śpiewaczki, w Monachium jako gość specjalny wziął udział w gali z primadonną MET Olgą Peretyatko. Śpiewał w Omanie z okazji 30-lecia Narodowej Orkiestry i na zakończenie festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Walencji, pod dyrekcją Yarona Trauba. Wraz z Tomaszem Koniecznym wziął udział w koncertowym wykonaniu opery Fidelio Ludwiga van Beethovena w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, pod batutą Juliena Salemkoura.

Jest członkiem jury konkursów wokalnych w Europie i Azji. Był dramaturgiem muzycznym bawarskiego Festiwalu Gwiazd Kissinger Sommer, od 2016 roku jest koordynatorem muzycznym Festiwalu Stars & Rising Stars w Monachium.

Za swoją działalność został uhonorowany nagrodami i medalami w Polsce, Niemczech, Rumunii, Chinach, Omanie i we Włoszech. W 2017 roku otrzymał Nagrodę Akademii Medycejskiej „Premio Europeo Lorenzo il Magnifico”. Artysta nagrywał dla wytwórni Foné, PRiTV, RAI, Narodowej Telewizji Rosyjskiej, Chińskiej TV, TV Katarskiej, Telewizji w Omanie, radia francuskiego, czeskiego, szwajcarskiego, hiszpańskiego oraz dla Bayerischer Rundfunk.

09.06.2018

godz. 17.00 / koncert muzyki jazzowej

Duology

Muzyka z autorskiej płyty duetu Cezarego Paciorka i Piotra Lemańczyka wydanej w 2017 roku przez wytwórnię DUX

Cezary Paciorek – akordeon

Piotr Lemańczyk – kontrabas

Cezary Paciorek – akordeonista, pianista, kompozytor, aranżer, pedagog Akademii Muzycznej w Gdańsku. W latach 1998–2011 w ankiecie czytelników miesięcznika „Jazz Forum” co roku zajmował 1. miejsce w kategorii Instrumenty różne – akordeon. Jako 15-letni chłopiec grał w Big-bandzie Gdańsk prowadzonym przez Jerzego Partykę. Obecnie współpracuje z czołowymi polskimi muzykami jazzowymi. Odbył trzy trasy koncertowe w Japonii, występował także w Szanghaju jako członek reprezentacji Województwa Pomorskiego na Wystawę EXPO. W 2014 roku marszałek Mieczysław Struk przyznał artyście Pomorską Nagrodę Artystyczną. Nagrał ponad 50 płyt, z czego cztery otrzymały nominacje do Fryderyka.

Znana jest również jego działalność na rzecz kultury muzycznej Kościoła. Prowadził zespół młodzieżowy, który uczestniczył w Watykanie w uroczystościach 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II.

Piotr Lemańczyk – kontrabasista, gitarzysta basowy, kompozytor. Laureat konkursów jazzowych Jazz Juniors 95 i 96 w Krakowie, Jazz nad Odrą 96 oraz Pomorska Jesień Jazzowa 96, gdzie otrzymał „Złoty Klucz do Kariery”. Jest członkiem wielu czołowych polskich zespołów jazzowych oraz jedynym Europejczykiem amerykańskiego zespołu BEATLEJAZZ. Nagrał osiem płyt autorskich, które zebrały znakomite recenzje w magazynach „Down Beat”, „JazzTimes” oraz „Jazz Forum”; brał także udział w nagraniu ponad 40 płyt z czołowymi artystami polskiej sceny jazzowej. Koncertował w wielu krajach Europy, a także w Izraelu i Kanadzie.

Nominowany do nagrody Fryderyk 2011 w kategorii Jazzowy Album Roku. Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwalu Kartuzy Jazz Bass Days.

mat. prasowe

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe