Środa, 16.01.2019

Styropian jako materiał izolacyjny – przyjazny dla ludzi, bezpieczny dla środowiska

  • 30.04.2018, 18:07
  • reklama
Styropian jako materiał izolacyjny – przyjazny dla ludzi, bezpieczny dla środowiska
Podziel się:
Oceń:
Styropian w postaci płyt jest produkowany i wykorzystywany jako izolacja termiczna od ponad pół wieku, Został on uznany za trwały i przyjazny dla ludzi materiał budowlany.

Jak powstaje styropian?

Styropian powstaje w procesie spieniania polistyrenu, czyli tzw. ekspandowania. Początkowa faza produkcji polega na podgrzewaniu polistyrenu, w którym znajduje się pentan. Jest on węglowodorem nasyconym, który nie stanowi zagrożenia dla środowiska, a jego związki są emitowane do atmosfery z naturalnych źródeł. Pentan rozszerza się w porach polistyrenu powodując spienianie. Podczas tego procesu tworzą się granulki spienionego polistyrenu. Kolejną fazą jest sezonowanie materiału w specjalnych formach. W tym czasie pojedyncze granulki łączą się w zwarte bloki i powstaje styropian. 

Warto nadmienić, że styropian  ulega naturalnemu rozkładowi, dzięki czemu nie zanieczyszczają środowiska i podlega recyklingowi.

Przetwarzanie styropianu podczas prac budowlanych

Styropian ma zastosowanie w przemyśle budowlanym jako dobrym materiał izolacyjny. Swoje wyjątkowe właściwości izolacyjne zawdzięcza niskiemu współczynnikowi przewodzenia ciepła. Wyróżnia się także dużym oporem dyfuzyjnym, co oznacza, że para wodna nie kondensuje się. Poza tym posiada małą paro przepuszczalność, a wilgoć napotyka na duży opór dyfuzyjny i nie może swobodnie przenikać przez ścianę.

Na stronie knauf-industries.pl znajdą Państwo więcej zastosować tego materiału.

Jako lekki i wygodny w obróbce materiał może być z łatwością przetwarzany i formowany w trakcie prac budowlanych. Co ważne, w procesie przetwarzania oraz używania styropian nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi.

Podczas cięcia, piłowania, szlifowania czy wiercenia nie wydziela szkodliwych pyłów ani drobin. Praca ze styropianem jest czysta, szybka i bezpieczna: materiał ten nie podrażnia dróg oddechowych i nie przyczynia się do rozwoju chorób.

Styropian a bezpieczeństwo pożarowe

Styropian jako materiał samogasnący w razie pożaru nie wydziela toksycznych gazów, nie zanieczyszcza gruntu ani wody. Spaliny powstałe w wyniku spalania styropianu są porównywalne z popiołem, który powstaje w trakcie spalania drewna.

Odporność styropianu na ogień zależy od wielu warunków. Pod wpływem krótkotrwałego działania ognia, styropian nie zapala się, lecz kurczy. Natomiast podczas długiego oddziaływania ognia może zapłonąć, jednak prędkość rozprzestrzeniania się ognia jest bardzo mała, a po źródła ognia styropian natychmiast gaśnie.

Materiał neutralny biologicznie

Styropian jest materiałem neutralnym dla otoczenia. Nie tylko jest wytrzymały i odporny na starzenie, ale również zachowuje swoje wymiary i kształt. W środowisku wilgotnym nie gnije i jako materiał odporny biologicznie uniemożliwia rozwój pleśni, grzybów i bakterii.

Zastosowanie styropianu jako popularnego materiału do izolacji cieplnej budynków pozwala na znaczną oszczędność energii, jak również ograniczenie emisji szkodliwych gazów i pyłów do atmosfery. W ten sposób styropian wpisuje się w kategorię materiałów budowlanych ekologicznych i przyjaznych środowisku. 

_reklama

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe