Piąte podejście. 360 tysięcy za XIX-wieczną kamienicę

  • 17.04.2018, 10:51 (aktualizacja 17.04.2018, 11:37)
  • (a.k)
Piąte podejście. 360 tysięcy za XIX-wieczną kamienicę

Podziel się:

Oceń:

360 tysięcy złotych. Za taką kwotę Piotr Trawiński stał się nowym właścicielem XIX-wiecznej kamienicy, położonej w centrum miasta, przy ulicy Kościuszki. Urzędnicy miejscy pięciokrotnie próbowali sprzedać budynek komunalny. Do wcześniejszych przetargów nie było chętnych.

Determinacja była ogromna. Cenę wywoławczą finalnie obniżono o połowę. Startowano z pułapu 620 tys. zł. Za piątym razem cena wywoławcza wyniosła już tylko 310,9 tys. Do wcześniejszych licytacji nikt się nie zgłaszał. Za piątym podejściem znalazło się czterech zainteresowanych, by ostatecznie podbić stawkę o...50 tysięcy.

Nowy właściciel kupił dom komunalny bez parteru. W XIX-wiecznej kamienicy znajduje się pięć mieszkań komunalnych. W toku postępowania przetargowego cztery lokale nadal pozostawały zamieszkane. Co za tym idzie malborski samorząd musi zapewnić lokatorom przekwaterowanie do innych lokali komunalnych.

- Sprzedaż tej kamienicy wzbudziła moje zainteresowanie i wątpliwości. Zastanawia mnie zasadność sprzedaży nieruchomości położonej w ścisłym centrum miasta za kwotę 360 tysięcy złotych – zauważa Paweł Dziwosz, kandydat na burmistrza Malborka. - Tym bardziej, że w budynku tym znajdują się mieszkania komunalne, w których mieszkają ludzie. Miasto musi teraz tym osobom zapewnić nowe miejsca zakwaterowania. W Malborku lista oczekujących na mieszkania komunalne jest długa, a tym sposobem wydłużyła się jeszcze bardziej. Złożyłem wniosek do burmistrza o przedstawienie mi całości dokumentacji dotyczącej tej transakcji wraz ze wskazaniem terminu i miejsca przekwaterowania mieszkańców. Po otrzymaniu dokumentów i przeanalizowaniu ich treści będę mógł coś więcej powiedzieć na ten temat.

Od dłuższego czasu sprzedaż XIX-wiecznej kamienicy, znajdującej się pod ochroną konserwatorską, budziła kontrowersje. Włodarzom miejskim zarzucano wyzbywanie się mienia za rażąco niską cenę. Zdaniem Marka Charzewskiego, burmistrza Malborka, budynek jest w złym stanie technicznym, i miasto nie stać na jego remont. Po sprzedaży zajmie się tym nowy właściciel.

- To niekorzystne dla Malborka i jego mieszkańców wydarzenie ponownie pokazuje, że decyzje podejmowane przez włodarzy są nieprzemyślane i po prostu nieuzasadnione ekonomicznie. Spójrzmy na fakty...sprzedano piękną kamienicę, umiejscowioną przy głównej ulicy miasta, za nieco ponad 300 tys. zł. - czyli cenę nowego, urządzonego mieszkania. Jednocześnie w związku z koniecznością "przesiedlenia" mieszkańców kamienicy miasto Malbork musi zagwarantować cztery mieszkania – mówi Tomasz Klonowski, radny Malborka (PiS). - Proszę policzyć koszt takiego zabiegu. Reasumując pozbyto się atrakcyjnej nieruchomości, jednocześnie dopłacając do całego "biznesu" kilkaset tysięcy złotych. Każdy czytelnik na podstawie tych faktów zapewne oceni działanie burmistrza w tej kwestii.

Wiadomo, że remont budynku, który znajduje się w ewidencji zabytków musi być konsultowany z konserwatorem zabytków.

(a.k)

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
tuptuś
tuptuś 25.04.2018, 03:23
ptaszki ćwierkają że nabywca kamienicy to słup, który odsprzeda kamienicę radnemu J.M., no cóż to nie pierwszy taki przekręt radnego.

Pozostałe