Arkadiusz Mroczkowski kandydatem PO do fotela burmistrza Malborka

  • 09.04.2018, 22:19 (aktualizacja 09.04.2018, 22:24)
  • (a.k)
Arkadiusz Mroczkowski kandydatem PO do fotela burmistrza Malborka T. Sułkowski

Podziel się:

Oceń:

W miniony czwartek, 5 kwietnia, Arkadiusz Mroczkowski wygrał prawybory malborskich struktur Platformy Obywatelskiej, uzyskując tym samym nominację partii na kandydata w jesiennych wyborach na burmistrza Malborka. Przewodniczący Rady Miasta pokonał w prawyborach kontrkandydata – również do fotela burmistrza - Macieja Ruska (byłego wiceburmistrza Malborka), który po przegranym głosowaniu wycofał się z zamiaru startu w jesiennych wyborach.

Maciej Rusek był pierwszym kandydatem, który oficjalnie zadeklarował chęć walki o fotel burmistrza Malborka w jesiennych wyborach. Jednak to nie on powalczy o tę funkcję, bo w partyjnych prawyborach członkowie malborskiej Platformy Obywatelskiej zadecydowali, że swoje zaufanie i głos oddają Arkadiuszowi Mroczkowskiemu, szefowi lokalnych struktur PO i Przewodniczącemu Rady Miasta Malborka. W prawyborach łącznie głosowało trzydziestu dwóch członków PO. Na Arkadiusza Mroczkowskiego głosowało osiemnastu członków partii, zaś na Macieja Ruska czternastu. Teraz pozostaje nam poczekać na ogłoszenie przez kandydata PO programu wyborczego, który przekona Malborczyków o powrocie Platformy do malborskiego magistratu.

Zadaliśmy kilka pytań Arkadiuszowi Mroczkowskiemu:

Ada Kamińska: Jest Pan przewodniczącym Rady Miasta, od niedawna szefem powiatowych struktur PO. Kiedy i dlaczego w ogóle pojawiła się myśl o starcie w wyścigu do fotela burmistrza Malborka?

Arkadiusz Mroczkowski, kandydat na burmistrza miasta Malborka: Jeszcze pół roku temu nie brałem pod uwagę startu w wyborach na burmistrza miasta. Zaufanie i wybór mnie na szefa powiatowych struktur Platformy Obywatelskiej zobligowało mnie do pracy nad skonsolidowaniem naszego środowisk. Naturalnym jest, że szefowie struktur partyjnych w Powiatach są kandydatami na ważne funkcje w samorządach. Po konsultacjach zarówno w środowisku członków PO jak i z mieszkańcami, uznałem że mogę a nawet powinienem przyjąć odpowiedzialność za naszą małą ojczyznę.

A.K: „Wygrał” Pan z Maciejem Ruskiem w ostatnich prawyborach. Jak Pan skomentuje wynik głosowania?
A.M:
Z uwagi na wcześniejszą deklarację członka PO, Macieja Ruska, o kandydowaniu na stanowisko burmistrza, najlepszym demokratycznym rozwiązaniem, było przeprowadzenie prawyborów wewnątrz powiatowych struktur naszej partii. Wynik mnie satysfakcjonuje, pokazał bowiem, że moja decyzja o kandydowaniu jest słuszna. Nakłada to na mnie jednak nowe obowiązki. 
Cieszy mnie, że po ogłoszeniu wyniku wyborów wyszliśmy wszyscy wzmocnieni. Deklaracja Macieja Ruska o wsparciu mojej osoby w wyborach, jest dla mnie jak i naszych członków niezwykle cenna. Na pewno skorzystam z jego wiedzy i dużego doświadczenia.

A.K: Pomówmy o programie wyborczym. Wiem, że na szczegóły jest zbyt wcześnie, ale trzon założeń na pewno Pan ma…
A.M: Na przedstawienie programu obecnie jest zbyt wcześnie. Program dla Miasta Malborka, od tej chwili nie jest tylko programem kandydata Arkadiusz Mroczkowskiego, ale programem całego naszego środowiska, jak również programem szeroko budowanej koalicji wyborczej.

A K: Często na sesjach Rady Miasta pojawiały się dyskusje, wręcz zarzuty o Pańskiej stronniczości… Jak to się będzie miało do ewentualnej współpracy z innymi ugrupowaniami po np. wygranych wyborach na szefa miasta?
A.M: Zarzuty o stronniczość przedstawiała znikoma liczba radnych, popierająca obecnego burmistrza. Była próba odwołania mnie z funkcji przewodniczącego Rady, ale bez powodzenia. Jako przewodniczący staram się być bezstronny i prowadzić pracę Rady ponad podziałami. Niektórzy radni zapominają, że również jestem radnym i mam prawo do własnych opinii w ważnych dla miasta sprawach.

Przypomnijmy, że oprócz Arkadiusza Mroczkowskiego do fotela burmistrza miasta naturalnym kandydatem jest obecnie piastujący urząd burmistrz Marek Charzewski, kolejnym kandydatem jest radny Paweł Dziwosz, startujący z ramienia Naszego Malborka oraz radna Agnieszka Grzegorzewska, która otrzymała poparcie od klubu Republikanie. Swojego kandydata nadal nie wysunęli działacze PiS. Najbardziej prawdopodobnym jest jednak start szefa lokalnych struktur Tomasza Klonowskiego.

 

(a.k)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe