Zamek sztumski drugim oddziałem malborskiej placówki. Uroczyste przekazanie kluczy

  • 08.01.2018, 02:08 (aktualizacja 08.01.2018, 02:13)
  • (S.)
Zamek sztumski drugim oddziałem malborskiej placówki. Uroczyste przekazanie… Archiwum MZM

Podziel się:

Oceń:

7 stycznia (niedziela) w Sztumie, o godz. 13, odbyły się uroczystości związane z oficjalnym przekazaniem zamku sztumskiego na rzecz Muzeum Zamkowego w Malborku. Podczas wydarzenia obecny był Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin. Całość rozpoczęła się na pl. Wolności przy Centrum Kultury Chrześcijańskiej. Na dziedzińcu sztumskiego zamku odbyła się inscenizacja historyczna, zakończona ceremonią przekazania kluczy do bram obiektu nowemu dyrektorowi Januszowi Trupindzie.

- Obiecałem ze zamek w Sztumie będzie częścią Muzeum Zamkowego w Malborku i słowa dotrzymałem – mówił do zebranych na dziedzińcu zamkowym wiceminister Jarosław Sellin, po odebraniu pamiątkowego obrazu, autorstwa lokalnej artystki. – Muzeum sztumskie, w początkowym okresie będzie miało wystawę planszową, w przyszłym roku ogłosimy zbiórkę artefaktów od mieszkańców, na rzecz muzeum. W sezonie letnim oferta zamku będzie skierowana do turystów a poza sezonem do mieszkańców Sztumu i powiatu sztumskiego. Stworzymy ofertę turystyczną powiązaną z Malborkiem i Kwidzynem.

Na uroczystości przekazania kluczy do bram zamku dyrektorowi Trupindzie obecni byli samorządowcy sztumscy i malborscy, były dyrektor zamku w Malborku Mariusz Mierziwński i goście z ministerstwa. Dyrektor Trupinda również otrzymał pamiątkowy obraz.


Przypominamy
24 listopada Muzeum Zamkowe w Malborku podpisało akt notarialny przejęcia zamku krzyżackiego oraz wzgórza zamkowego w Sztumie na rzecz skarbu państwa. W projekcie przejęcia obiektu współpracują Muzeum Zamkowego, Samorząd Miasta i Gminy Sztum oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum Zamkowe w Malborku zostało wyznaczone przez ministerstwo do przejęcia obiektu sztumskiego, który był problemem dla lokalnego samorządu. Wielokrotnie problem Zamku Sztumskiego był poruszany na Radach Miasta. Ostatecznie Rada przekazała zamek w darze Muzeum Zamkowemu. Zamek w Sztumie będzie oddziałem nr 2, bo jak wiadomo oddział nr 1 znajduje się w Kwidzynie. Wiąże się z tym zmiana statutu muzeum przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Po nadaniu statutu kierownikiem nowej placówki prawdopodobnie zostanie Arkadiusz Dzikowski, obecnie pracownik MZM (dział edukacji). Zamek Sztumski jest ogromnym wyzwaniem dla Malborka, bo jak wiadomo stan sztumskich zabytków jest w katastrofalnym stanie.

(S.)

Zdjęcia (7)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe