czwartek, 25 kwietnia 2024 07:09
Reklama

Malbork na plus
. Rewitalizacja rusza

MALBORK. Miasto Malbork otrzyma dofinansowanie na realizację zintegrowanego projektu rewitalizacyjnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 . W skład zintegrowanego projektu rewitalizacyjnego wchodzą dwa komponenty: inwestycyjny pn. „Malbork na plus” - Rewitalizacja historycznego śródmieścia miasta Malborka” oraz społeczny pn. „Malbork na plus”- działania społeczne”. Całkowita wartość komponentu inwestycyjnego wynosi 15,3 mln zł, natomiast społecznego 1,9 mln zł.
Malbork na plus
. Rewitalizacja rusza

Autor: Arch. UM Malbork

Malbork w punktacji znalazł się na czwartym miejscu ale dwa miasta jakie znalazły się ponad Malborkiem są równolegle na jednym miejscu z taką samą ilością punktów więc wręcz można założyć, że niewiele brakowało, żebyśmy znaleźli się na trzecim miejscu a to jest na prawdę bardzo dobry wynik. Na pierwszym miejscu znalazł się Słupsk zajął 108 punktów natomiast Malbork zajął 101 pkt. W tej materii możemy być z siebie dumni, bo większe miasta dysponują większym zespołem do różnych zadań. U nas było kilka osób ale mimo to udało się z czego jesteśmy bardzo dumni. Ogólnie w konkursie wystartowało 20 miasta z czego 15 miast się zakwalifikowało.

W procesie rewitalizacji szczegółowo ujętych będzie adaptacja zabytkowego budynku przy ul. Sienkiewicza 43, która będzie polegała na adaptacji wsparcia dziennego oraz poradni dla rodziców. Kolejnym projektem będzie adaptacja wieży ciśnień na Placu Słowiańskim, gdzie znajdzie miejsce punkt dla streetworkerów. Będzie się tam znajdowała poradnia w formule pracy podwórkowej oraz punkt informacyjny dotyczący rewitalizacji służący jako promowanie rewitalizacji, wartości historycznych obszarów zakwalifikowanych do rewitalizacji.

- Na samej górze będzie umieszczony punkt widokowy wraz galerio - kawiarnią. Miejsce to będzie poświęcone pracy lokalnych rzemieślników, kolekcjonerów itp. Chcemy, żeby to było serce rewitalizacji, miejsce otwarte dla mieszkańców – mówi Ewelina Tałałaj, miejska konserwator zabytków. - Oprócz tego zostaną zagospodarowane podwórka w pierwszym kwartale ulic: Sienkiewicza, Orzeszkowej, Reymonta, Sikorskiego oraz drugim kwartale: 17 Marca, Jagiellońskiej, Żeromskiego. Tutaj są pierwsze efekty pracy, bo rozmawialiśmy mieszkańcami. Są to przestrzenie pół publiczne. Ukłon w stronę mieszkańców i ich potrzeb jest dla nas bardzo ważny. Pragniemy, żeby praca włożona w tereny podwórkowe była współpraca mieszkańców z nami - dodaje Tałałaj.

Kolejnym działaniem jest rewaloryzacja skweru przy ul. Reymonta. Ten teren był już przedmiotem warsztatów podczas konsultacji społecznych. Ma tam powstać ścieżka historyczna ze wskazaniem miejsc, które się zachowały z myślą o pobudzeniu ruchu turystycznego. Zrewitalizowany zostanie park przy Szpitalu Jerozolimskim z przeznaczeniem na rozwój działalności Inkubatora Kultury.

- Liczę na to, że w tym parku pojawia się ścieżki, alejki, ławki zachęcające do spędzania czasu na świeżym powietrzu – wylicza konserwator. - Przystosujemy teren na organizacje warsztatów plenerowych, wystaw itp. Ważne dla nas jest podkreślenie wartości historycznych tego terenu, bo mamy do czynienia z terenem dawnego cmentarza więc trzeba podejść do tego terenu z należytym szacunkiem.

Wartość dofinansowania jeżeli chodzi o projekty społeczne to 1,9 mln. Wysokość dofinansowania na projekty inwestycyjne i infrastrukturalne to wysokość na poziomie 9 mln. Jeżeli chodzi o dofinansowanie na remont obiektów zabytkowych to jeszcze nie było doświadczenia, zwłaszcza w kontekście wspólnot mieszkaniowych. Dofinansowanie jest skierowane do 41 wspólnot. Odbyło się już pierwsze spotkanie z zarządcami. Kolejne kroki to propozycje przetargów i działania nastawione na projektowanie, po to by uściślić wymagania co do obiektów zabytkowych, przestrzeni, działań społecznych.



Podziel się
Oceń

SPRATAKIADIA dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Polem turniejowym będzie lotnisko 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2024 09:10 – Data zakończenia wydarzenia: 25.04.2024 15:00 Sportowo – obronne przedsięwzięcie kierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych uczestniczących w projektach edukacyjnych Ministra Obrony Narodowej. Jej celem jest popularyzacja klas wojskowych jako oferty edukacyjnej szkół, integracja młodzieży oraz kształtowanie i umacnianie wśród młodzieży obywatelskich postaw, szczególnie w sprawach dotyczących bezpieczeństwa i obronności Rzeczypospolitej Polskiej. W województwie pomorskim Spartakiada odbędzie się 25 kwietnia (czwartek) w godz. 9.00 – 15.00 w Królewie Malborskim, na lotnisku 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego. Organizatorem jest Szef Ośrodka Zamiejscowego w Gdańsku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji we współpracy z Pomorskim Kuratorem Oświaty, Szefem Wojskowego Centrum Rekrutacji w Malborku oraz Dowódcą 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego. W wydarzeniu będzie brało udział ok. 150 osób – 17 drużyn 7 osobowych ze szkół z województwa pomorskiego wraz z instruktorami, przedstawicielami jednostek oraz osobami zaproszonymi. Zaplanowane jest 6 konkurencji: - szkolenie medyczne: wyciąganie i wynoszenie rannego z pola walki;- szkolenie fizyczne: bieg zygzakiem „koperta”;- zabawa ruchowa: przeciąganie liny;- szkolenie ogniowe: rzut granatem na odległość, w postawie stojącej;- zabawa ruchowa: rzut piłką lekarską w przód znad głowy;- szkolenie taktyczno-logistyczne: (dostarczanie amunicji). Dodatkowo na wydarzenie przewidziane są takie atrakcje jak pokazy sprzętu wojskowego 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego czy 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Zwycięska drużyna uzyska możliwość udziału w Centralnym Zlocie Klas Wojskowych w Drawsku Pomorskim 2024. *RELACJA WRAZ Z GALERIĄ ZDJĘĆ WKRÓTCE NA PORTALU MALBORK1.PL I W GAZECIE MALBORSKIEJ I POWIŚLA !! SPRATAKIADIA dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Polem turniejowym będzie lotnisko 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego
zachmurzenie duże

Temperatura: 0°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
test