Malbork na plus
. Rewitalizacja rusza

  • 20.11.2017, 16:58 (aktualizacja 20.11.2017, 17:03)
  • (S.)
Malbork na plus
. Rewitalizacja rusza Arch. UM Malbork

Podziel się:

Oceń:

MALBORK. Miasto Malbork otrzyma dofinansowanie na realizację zintegrowanego projektu rewitalizacyjnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 . W skład zintegrowanego projektu rewitalizacyjnego wchodzą dwa komponenty: inwestycyjny pn. „Malbork na plus” - Rewitalizacja historycznego śródmieścia miasta Malborka” oraz społeczny pn. „Malbork na plus”- działania społeczne”. Całkowita wartość komponentu inwestycyjnego wynosi 15,3 mln zł, natomiast społecznego 1,9 mln zł.

Malbork w punktacji znalazł się na czwartym miejscu ale dwa miasta jakie znalazły się ponad Malborkiem są równolegle na jednym miejscu z taką samą ilością punktów więc wręcz można założyć, że niewiele brakowało, żebyśmy znaleźli się na trzecim miejscu a to jest na prawdę bardzo dobry wynik. Na pierwszym miejscu znalazł się Słupsk zajął 108 punktów natomiast Malbork zajął 101 pkt. W tej materii możemy być z siebie dumni, bo większe miasta dysponują większym zespołem do różnych zadań. U nas było kilka osób ale mimo to udało się z czego jesteśmy bardzo dumni. Ogólnie w konkursie wystartowało 20 miasta z czego 15 miast się zakwalifikowało.

W procesie rewitalizacji szczegółowo ujętych będzie adaptacja zabytkowego budynku przy ul. Sienkiewicza 43, która będzie polegała na adaptacji wsparcia dziennego oraz poradni dla rodziców. Kolejnym projektem będzie adaptacja wieży ciśnień na Placu Słowiańskim, gdzie znajdzie miejsce punkt dla streetworkerów. Będzie się tam znajdowała poradnia w formule pracy podwórkowej oraz punkt informacyjny dotyczący rewitalizacji służący jako promowanie rewitalizacji, wartości historycznych obszarów zakwalifikowanych do rewitalizacji.

- Na samej górze będzie umieszczony punkt widokowy wraz galerio - kawiarnią. Miejsce to będzie poświęcone pracy lokalnych rzemieślników, kolekcjonerów itp. Chcemy, żeby to było serce rewitalizacji, miejsce otwarte dla mieszkańców – mówi Ewelina Tałałaj, miejska konserwator zabytków. - Oprócz tego zostaną zagospodarowane podwórka w pierwszym kwartale ulic: Sienkiewicza, Orzeszkowej, Reymonta, Sikorskiego oraz drugim kwartale: 17 Marca, Jagiellońskiej, Żeromskiego. Tutaj są pierwsze efekty pracy, bo rozmawialiśmy mieszkańcami. Są to przestrzenie pół publiczne. Ukłon w stronę mieszkańców i ich potrzeb jest dla nas bardzo ważny. Pragniemy, żeby praca włożona w tereny podwórkowe była współpraca mieszkańców z nami - dodaje Tałałaj.

Kolejnym działaniem jest rewaloryzacja skweru przy ul. Reymonta. Ten teren był już przedmiotem warsztatów podczas konsultacji społecznych. Ma tam powstać ścieżka historyczna ze wskazaniem miejsc, które się zachowały z myślą o pobudzeniu ruchu turystycznego. Zrewitalizowany zostanie park przy Szpitalu Jerozolimskim z przeznaczeniem na rozwój działalności Inkubatora Kultury.

- Liczę na to, że w tym parku pojawia się ścieżki, alejki, ławki zachęcające do spędzania czasu na świeżym powietrzu – wylicza konserwator. - Przystosujemy teren na organizacje warsztatów plenerowych, wystaw itp. Ważne dla nas jest podkreślenie wartości historycznych tego terenu, bo mamy do czynienia z terenem dawnego cmentarza więc trzeba podejść do tego terenu z należytym szacunkiem.

Wartość dofinansowania jeżeli chodzi o projekty społeczne to 1,9 mln. Wysokość dofinansowania na projekty inwestycyjne i infrastrukturalne to wysokość na poziomie 9 mln. Jeżeli chodzi o dofinansowanie na remont obiektów zabytkowych to jeszcze nie było doświadczenia, zwłaszcza w kontekście wspólnot mieszkaniowych. Dofinansowanie jest skierowane do 41 wspólnot. Odbyło się już pierwsze spotkanie z zarządcami. Kolejne kroki to propozycje przetargów i działania nastawione na projektowanie, po to by uściślić wymagania co do obiektów zabytkowych, przestrzeni, działań społecznych.

(S.)

Zdjęcia (8)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe