wtorek, 16 kwietnia 2024 23:52
Reklama

Medalowe i rekordowe starty MAL WOPR

Malborscy pływacy startowali w Lęborku i Poznaniu. Z obu wyjazdów przywieźli medale.
Medalowe i rekordowe starty MAL WOPR

W Lęborku w VIII Memoriale Stanisława Uby, zmarłego przed kilkoma laty wieloletniego prezesa Pomorskiego Okręgowego Związku Pływackiego, reprezentacja MAL WOPR wywalczyła sześć medali. 
Najlepiej spisała się 12-letnia Nadia Walentynowicz, zdobywczyni dwóch brązowych medali. Sięgnęła po nie na 100 m stylem grzbietowym, w którym startuje od niedawna (rekord życiowy 1.16,81 minut) i 100 m style zmiennym (1.22,23).
Brązowy medal do dorobku MAL WOPR dorzucił Kamil Czarnota w stylu grzbietowym, a po jednym srebrnym: Magda Mroczek z wynikiem 1.06,95 na 100 m stylem dowolnym, Michalina Zielska na 50 m stylem dowolnym (38,85 sekundy) i żabkarka Liliana Szpaczyńska w wyścigu na 100 m tym stylem.
Trenerki Dorota Grzywacka i Iwona Ciecholewska chwalą też wszystkich zawodników, którzy poprawili dotychczasowe rekordy życiowe. Po dwie „życiówki” wywieźli z Lęborka: Daria Gorjainow, Weronika Marchlewska, Aleksandra Ziemińska, Patryk Grapentyn, Igor Marchlewski, Sławomir Szpaczyński, Antoni Rozalewicz i ledwie 9-letni Dawid Patoka. Jeden rekord życiowy ustanowili: Agata Kupińska, Alicja Lewandowska, Anna Włodarczyk, Martyna Ziemińska, Jakub Grapentyn, Cezary Gwiazdowski, Nikodem Hermanowicz, Wiktor Ołdziejewski, Mikołaj Szraga i Piotr Szuryński.

Czworo zawodników MAL WOPR startowało też ostatnio w Międzynarodowych Zawodach Pływackich International Swimming Cup POZnań 2017. Mieli sposobność rywalizować obok krajowej elity. Na basenie o wymiarach olimpijskich, o długości 50 metrów, zmagało się aż 536 kobiet i 474 mężczyzn ze 110 klubów z Polski oraz Białorusi, Litwy, Łotwy, Niemiec i Wielkiej Brytanii.

- W tym doborowym towarzystwie w Poznaniu pojawili się także zawodnicy MAL WOPR, dla których wyjazd miał być formą nagrody za wyniki oraz obowiązkowość na treningach. Nie zawiodły najlepsze aktualnie nasze pływaczki: Alicja Krauze i Paulina Cierpiałowska, które wyjechały z tak silnie obsadzonych zawodów z medalami. Warto zaznaczyć, że obie musiały zmagać się ze starszymi rywalkami, bowiem formuła zawodów przewidziała dla Pauliny klasyfikację łączną 12 i 13 lat, zaś Ala stawała w szranki z całą elita seniorską, startując w kategorii open. Tym bardziej cieszą więc zdobyte medale – relacjonuje Iwona Ciecholewska.
Paulina Cierpiałowska w swojej grupie wiekowej zwyciężyła na 400 m stylem zmiennym z czasem 4.30,53 minuty, poprawiając aż o 16 sekund poprzedni rekord okręgu gdańskiego 12-latek. Awansowała też do popołudniowych finałów w formule open, gdzie zajęła piąte miejsce, kolejny raz ustanawiając „życiówkę” (5.29,95). W swojej kategorii zdobyła też brązowe medale na 100 m stylem dowolnym i 100 m motylkowym (w tym drugim wyścigu czasem 1.10,16 pobiła 12-letni rekord okręgu). Dołożyła też dwa srebrne krążki na 200 m stylem zmiennym i motylkowym (do rekordów okręgu zabrakło odpowiednio 0,3 sek. i 0,8 sek.) - w obu przypadkach ustąpiła pola o rok starszej zawodniczki z Wielkiej Brytanii. Na koniec Paulina startowała na 50 m stylem dowolnym; w finale do 45 metra prowadziła, jednak tuż przed samą metą dogoniły ją dwie starsze zawodniczki i ostatecznie zajęła trzecią lokatę z fenomenalnym rekordem okręgu 28,64 sekundy.
Alicja Krauze swoją rywalizację rozpoczęła od srebra na 800 m stylem dowolnym w czasie 9.31,00 minuty. Przegrała złoto z o rok starszą zawodniczką z Litwy. Drugi dzień zawodów rozpoczęła od nietypowej konkurencji pływackiej - 150 m stylem dowolnym.

- Mityngi rządzą się swoimi prawami, stąd organizatorzy mogą pozwolić sobie na dowolność w ustalaniu konkurencji, co ma na celu podniesienie atrakcyjności zawodów. Tym razem sam awans do finału open na tym dystansie skutkował zdobyciem atrakcyjnych nagród finansowych, miejsca medalowe wiązały się już z bardzo przyzwoitymi gratyfikacjami w walucie euro. Nic więc dziwnego, że na słupkach eliminacyjnych stanęli najlepsi pływacy zawodów, wśród nich Alicja Krauze. Naszej zawodniczce do udziału w tak prestiżowym finale zabrakło niespełna… sekundy. Z czasem 1.37,45 minuty znalazła się na 12 miejscu, a do finału awansowała zawodniczka z dziesiątym czasem wynoszącym 1.36,56 – informuje Iwona Ciecholewska.

Alicja Krauze startowała jeszcze na 200 m stylem zmiennym oraz 200 i 400 m stylem dowolnym, ale najważniejszy był dla niej wymagający wyścig na 1500 m stylem dowolnym. Przez trzydzieści długości 50-metrowej pływalni Alicja walczyła o medal z zawodniczką z Litwy, którą ostatecznie pokonała i z bardzo dobrym czasem 18.01,90 minuty mogła cieszyć się z zasłużonego, brązowego medalu.
Na poznańskiej Malcie Alicja Krauze potwierdziła swoją świetną formę, nie powinno więc dziwić, że w tym roku – to dobra wiadomość - po raz kolejny otrzymała powołanie do kadry Polski juniorów.
W poznańskich zawodach startowała też dwójka młodzików MAL WOPR. Trzynastoletni Maciej Kowalski i o rok młodszy Konrad Patoka. Obaj startowali sześciokrotnie i obaj najlepsze miejsca zajęli na 800 m stylem dowolnym: Maciej był ósmy, a Konrad dziewiąty.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 5°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1000 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
test