1 marca możesz oddać hołd

  • 01.03.2017, 00:11
  • (A) fot.Tomasz Sułkowski
1 marca możesz oddać hołd

Podziel się:

Oceń:

Burmistrz Miasta Malborka, Stowarzyszenie Historyczne im. V Wileńskiej Brygady AK oraz Jazz Club Spiżarnia zapraszają 1 marca (środa) do wzięcia udziału w tegorocznych obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych i uczczenia ich pamięci.

Jak przypomina Instytut Pamięci Narodowej, wiele upłynęło czasu, nim 3 lutego 2011 r. Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

- Środowiska kombatanckie, liczne organizacje patriotyczne, stowarzyszenia naukowe, przyjaciele i rodziny tych, którzy polegli w boju, zostali zamordowani w komunistycznych więzieniach lub po prostu odeszli już na wieczną wartę, od lat pukali do wielu drzwi z żądaniami, by wolna Polska oddała w końcu hołd swym najlepszym Synom. Przez lata odpowiedzią była cisza – czytamy na www.wykleci.ipn.gov.pl.

Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

- Zajęcie Polski przez Armię Czerwoną  i włączenie połowy jej terytorium do ZSRS sprawiło, że dziesiątki tysięcy żołnierzy nie złożyło broni. Gotowi byli walczyć o odzyskanie niepodległości, wypełnić złożoną przysięgę – piszą historycy z IPN. - Powojenna konspiracja niepodległościowa była – aż do powstania Solidarności – najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy. W roku największej aktywności zbrojnego podziemia, 1945, działało w nim bezpośrednio 150-200 tysięcy konspiratorów, zgrupowanych w oddziałach o bardzo różnej orientacji. Dwadzieścia tysięcy z nich walczyło w oddziałach partyzanckich. Kolejnych kilkaset tysięcy stanowili ludzie zapewniający partyzantom aprowizację, wywiad, schronienie i łączność. Doliczyć trzeba jeszcze około dwudziestu tysięcy uczniów z podziemnych organizacji młodzieżowych, sprzeciwiających się komunistom. Łącznie daje to grupę ponad pół miliona ludzi tworzących społeczność Żołnierzy Wyklętych. Ostatni „leśny” żołnierz ZWZ-AK, a później WiN – Józef Franczak „Laluś” zginął w walce w październiku 1963 roku.

- Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny –  brzmiało uzasadnienie projektu.

W tegorocznym programie malborskich obchodów o godz. 16.30 przewidziano złożenie kwiatów przy głazie poświęconym pamięci Żołnierzy Wyklętych na Skwerze Żołnierzy Wyklętych. O godz. 16.50 uczestnicy przemaszerują ul. Mickiewicza do Ronda im. Danuty Siedzikówny ps. „Inka”. Tam o godz. 17.15 zostaną złożone kwiaty przy głazie dedykowanym „Ince”. Wieczorem, o godz. 19.30 zaplanowana została projekcja filmowa poświęcona „żołnierzom niezłomnym”, na którą zaprasza Jazz Club Spiżarnia, ul. Dworcowa 23. Wstęp wolny.

Organizatorzy uprzedzają, że podczas 1-marcowych uroczystości między godz. 16.30 a 17.45 mogą wystąpić utrudnienia dla zmotoryzowanych.

(A) fot.Tomasz Sułkowski

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe