Konferencja o problemach dzieci

  • 29.12.2016, 10:38 (aktualizacja 01.01.2017, 18:54)
  • (BG)
Konferencja o problemach dzieci

Podziel się:

Oceń:

W Szkole Łacińskiej odbyła się konferencja zorganizowana przez Centrum Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Malborku pod hasłem: „ Dziecko z FAS/FASD - kontekst medyczny, psychologiczny i społeczny”.

FAS to alkoholowy zespół płodowy występujący u dzieci, których matki nadużywały alkoholu podczas ciąży, a FASD to spektrum poalkoholowych uszkodzeń płodu. Opisuje zaburzenia poalkoholowe w różnym stopniu nasilenia.

Dr n. med. Krzysztof Liszcz, lekarz medycyny, psychiatra, poruszył temat „Problemy zdrowotne, szkolne i wychowawcze u dzieci matek pijących alkohol w ciąży”.

- Około 2 proc. dzieci w populacji 7-9 letnich jest dotknięta zespołem FAS/FASD. Nie można nie przypuścić, że w innych grupach wiekowych podobne zjawiska nie występują, bo akurat taka grupa była badana. Krótko charakteryzując objawy FAS/FASD u dzieci, to one inaczej się zachowują niż rodzice by oczekiwali. To jest podyktowane ich specyficzną kondycją. Ich niedobory czucia np. dotyku czy temperatury i przestrzeni powoduje, że są dziećmi mniej ostrożnymi i narażonymi na urazy. Takie dzieci nie odróżniają tonu głosu rodziców, którzy ostrzegają przed zagrożeniem. Dziecko słyszy, co rodzic mówi, ale nie odróżnia tonu ostrzegawczego. Takie dzieci nie potrafią przewidywać skutków działania. Z tego powodu pojawiają się ich liczne kłopoty w edukacji czy nawet zabawie. Zachowują się nietypowo dla swojego wieku, często ich zachowanie przypomina zachowanie dzieci dwukrotnie młodszych. Zespół FAS/FASD niesie za sobą również zmiany w ukształtowaniu fizycznym dzieci – tłumaczy Krzysztof Liszcz.

Pani Alicja Wiaduch, wiceprezes Fundacji Fascynacje, przedstawiła w swojej prelekcji problem codzienności dziecka z FAS/FASD. Natomiast dr hab. Małgorzata Stopikowska zaprezentowała interdyscyplinarny system pomocy dziecku z FASD i jego rodzinie.

(BG)

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
M
M 08.01.2017, 15:31
https://www.ankietka.pl/ankiet…
Bardzo proszę o wypełnienie ankiety

Pozostałe