Sobota, 20.07.2019
Medical Tczew
Medical Tczew
Medical Tczew

Zebrane paczki trafiły na Kresy

  • 18.02.2016, 18:19
  • (MC)
Zebrane paczki trafiły na Kresy
Podziel się:
Oceń:
Paczki zbierane w Malborku w ramach akcji Rodacy Bohaterom trafiły na Wileńszczyznę. Członkowie Stowarzyszenia Traugutt.org na początku lutego odwiedzili Niemenczyn, Bujwidze, Sużany, Podbrzezie, Glinciszki oraz Nową Wilejkę. Niemal 7 ton żywności zebranej w ubiegłorocznej akcji trafiło do polskich kombatantów żyjących na Kresach.

Na przełomie stycznia i lutego 14 wolontariuszy w konwoju stworzonym z pięciu samochodów dostawczych wyjechało na Wileńszczyznę, aby dostarczyć paczki zbierane w całej Polsce. Także mieszkańcy Malborka mają swój udział w tej akcji, ponieważ dzięki akcji organizowanej w mieście przez Stowarzyszenie Historyczne im. 5. Wileńskiej Armii Krajowej udało się zebrać niemal pół tony żywności. Do akcji Rodacy Bohaterom organizowanej przez Stowarzyszenie Odra-Niemen co roku włączają się różne organizacje, na naszym terenie akcję te prowadziły wspomniane już stowarzyszenie historyczne oraz Stowarzyszenie Traugutt.org z Pruszcza Gdańskiego, to właśnie członkowie tej grupy pojechali rozwieźć dary.

- Paczka jest gestem zapewniającym o tym, że pamiętamy o rodakach na dawnych Kresach i troszczymy się o ich los – mówi Jacek Świs, prezes Traugutt.org. - Dla Polaków tu żyjących takie wyrazy wsparcia i życzliwości są bardzo potrzebne. To, że rodacy w kraju o nich pamiętają, ma dla nich naprawdę duże znaczenie. Na początku lutego zawieźliśmy na Wileńszczyznę wszystkie dary zebrane w województwie pomorskim i zachodniopomorskim. Dotarliśmy do kilkunastu podwileńskich lokalizacji, spotykaliśmy się z rodakami w ich domach i urzędach, zawiązaliśmy nowe kontakty, a także odwiedziliśmy naszych "starych" przyjaciół. Pierwszego dnia na Wileńszczyźnie na naszej trasie znalazły się takie miejscowości jak Niemież, Mickuny, Mariampol, Pogiry i Wesołówka - wszędzie byliśmy bardzo serdecznie i miło witani. Pomimo niewielkiej ilości snu oraz zmęczenia całonocną jazdą, udało nam się dojechać wszędzie zgodnie z planem i zrealizować wszystkie cele.

Członkowie Traugutt.org rozwieźli w sumie ponad 400 paczek, które trafiły także do polskich rodzin potrzebujących wsparcia. Te dary są rozdzielane na miejscu przez polskie samorządy.

- Ponownie gościliśmy przyjaciół ze Stowarzyszenia Traugutt.org, którzy dostarczyli paczki żywnościowe dla każdej rodziny z naszej szkoły - napisali na swojej stronie uczniowie z Wesołówki na Wileńszczyźnie. - Kolejny raz serdecznie dziękujemy wszystkim ofiarodawcom z Macierzy.

Akcja wspierania polaków na Kresach zaowocowała nawiązanymi znajomościami oraz pomysłami na inne formy wsparcia. Okazuje się bowiem, że na dawnych Kresach Polacy znajdują się w trudnej sytuacji i brakuje im wielu rzeczy, także książek czy artykułów papierniczych dla najmłodszych.

- W ubiegłym roku zrodził się w naszym stowarzyszeniu plan na realną pomoc uczniom polskich szkół. Projekt „Nie jest kolorowo” to akcja charytatywna przeprowadzana na terenie placówek wychowawczych województwa pomorskiego. Przedmiotem zbiórek są przybory szkolne, które zostaną przekazane dzieciom polskich placówek edukacyjnych za wschodnią granicą – opowiada prezes Jacek Świs - Chcemy w maju tego roku zorganizować zbiórki na Pomorzu, a następnie przekazać zebrane przybory polskim szkołom na terenie rejonu wileńskiego, tak aby kolejny rok szkolny rozpoczęli ze wsparciem ze strony mieszkańców Pomorza. Potrzebujemy kredek, zeszytów, piórników, mazaków, bloków rysunkowych, plecaków, plasteliny, wycinanek, kolorowanek, czyli wszystkiego tego, co niezbędne do nauki i zabawy w pierwszych szkolnych latach. W grudniu ubiegłego roku odwiedziliśmy z darami ze szkół z Gdańska i Gdyni placówki w Glinciszkach, Jęczmieniszkach i Bujwidzach. W 2016 roku planujemy wizyty w znacznie większej liczbie szkół.

O akcji zbierania artykułów szkolnych będziemy informować, ponieważ do zbiórki przyłączy się Stowarzyszenie Historyczne im.5 Wileńskiej Brygady AK, które przeprowadzi zbiórki na terenie naszego powiatu.

(MC)

Zdjęcia (4)

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
agatajas
agatajas 20.02.2016, 13:20
Gratuluję naszej młodej młodzieży aby tak dalej z nauka angielskiego przez skype za darmo Preply http://www.kariera24.info/angielski-przez-skype-dlaczego-nie

Pozostałe