Dzień pamięci o żołnierzach

  • 10.11.2015, 11:17
  • (a)
Dzień pamięci o żołnierzach

Podziel się:

Oceń:

Do wielu lat w Malborku odbywają się uroczystości w związku z Dniem Pamięci (Remembrance Day) - świętem obchodzonym w krajach Wspólnoty Brytyjskiej, upamiętniającym żołnierzy poległych w wojnach. W tym roku uroczystość na Cmentarzu Wojennym Wspólnoty Brytyjskiej w Malborku odbędzie się dnia 12 listopada (czwartek) od godz. 10.45. Gospodarzem będzie Stephen de Boer, ambasador desygnowany Kanady w Polsce.  

Mieszkańcy mogą uczestniczyć w tych uroczystościach, na które zaprasza burmistrz Malborka. Aby ułatwić dojazd na Cmentarz Wojenny Wspólnoty Brytyjskiej, na przystanku przy Starostwie Powiatowym od godz. 10.20 będzie czekał autobus, który odjedzie o godz. 10.30.

Żołnierze pochowani na malborskiej nekropolii Wspólnoty Brytyjskiej to w większości wzięci do niewoli jeńcy z okresu II wojny światowej przebywający wówczas w pobliskich obozach, m.in. Stalagu XXB. Wiele grobów zostało również przeniesionych z odleglejszych miejsc pochówku np. Torunia czy Gdańska.
Na Cmentarzu spoczywa 232 zidentyfikowanych żołnierzy z lat 1939 - 1945. Wśród nich 189 żołnierzy piechoty, 39 lotników, jeden marynarz floty wojennej i trzech marynarzy floty handlowej, pochodzący z Anglii, Kanady, Australii i Nowej Zelandii. Malborski cmentarz to również miejsce spoczynku jeńców z okresu I wojny światowej. Jest to 13 mogił, w tym sześć mogił niezidentyfikowanych, żołnierzy z lat 1914 - 1922, których zwłoki ekshumowano w 1960 r. z Cmentarza Garnizonowego w Gdańsku.
Na Cmentarzu znajduje się również Malbork Memorial, upamiętniający 39 ofiar pierwszej wojny światowej, które pochowano na Cmentarzu Jeńców Wojennych w Heilsberg (w 1953 r. zmieniono nazwę na Cmentarz Wojenny w Lidzbarku), ponieważ ich groby nie mogły być tam dłużej utrzymywane.  

(a)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe