Cmentarz w Szaleńcu odnowiony i otwarty dla turystów

  • 22.05.2015, 10:33
  • (MC)
Cmentarz w Szaleńcu odnowiony i otwarty dla turystów

Podziel się:

Oceń:

Rozpoczął się sezon rowerowy, a wraz z nim wiele osób wyrusza na wycieczki krajoznawcze, objeżdżając zakątki naszego powiatu. W czasie swoich wycieczek napotykają na różne przeszkody, nie tylko utrudniające jazdę rowerem, ale i zwiedzanie. Do naszej redakcji zgłosili się Czytelnicy, którzy dwukrotnie próbowali dostać się na teren cmentarza w Szaleńcu w gm.Stare Pole i za każdym razem ogrodzenie było zamknięte.

- Cmentarz został posprzątany i zbudowano nowe ogrodzenie i to cieszy, jednak w żaden sposób nie udało nam się otworzyć furtki – mówią nasi Czytelnicy. - Rozumiemy, że chodzi o ochronę, jednak tak niskie ogrodzenie nie ochroni przed wandalami, którzy przejdą górą. My natomiast nie będziemy przeskakiwać ogrodzenia jak przestępcy. Pytamy więc po co zamykać cmentarz?

Zadaliśmy to pytanie Jerzemu Skoniecznemu, wicewójtowi gminy Stare Pole. Otrzymaliśmy z Urzędu Gminy informację o tym, że rewitalizacja cmentarza w Szaleńcu odbyła się w ramach projektu "Zabezpieczenie i oznakowanie XVIII-wiecznego cmentarza mennonickiego w Szaleńcu - rewitalizacja i renowacja". Prace przeprowadzone zostały w 2014 r., a całkowity koszt projektu wyniósł 71 tys. 295,59 zł, z czego dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Osi 4 LEADER wyniosło 25 tys. zł.

- W ramach projektu rozebrano istniejące ogrodzenie i wykonano nowe, panelowe, na podstawie betonowej z furtką i bramą – wyjaśnia Lucyna Szymańska z Urzędu Gminy w Starym Polu. - Oczyszczono, zabezpieczono, wzmocniono strukturę, scalono i uzupełniono ubytki w istniejących nagrobkach, wykonano aleję o nawierzchni żwirowej i przeprowadzono prace dendrologiczne na drzewostanie oraz prace porządkowe.

(MC)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe