Wspomnienia o Wołyniu wciąż żywe

  • 23.10.2014, 09:19
  • (MC)
Wspomnienia o Wołyniu wciąż żywe

Podziel się:

Oceń:

Kolejny raz spotkało się grono dawnych Wołyniaków. Wśród zebranych nie zabrakło szefującej grupie Heleny Grochowskiej oraz Andrzeja Wolanina, który od lat odkrywa i upamiętnia historię Polaków na Wołyniu.

Wśród grona starszych ludzi urodzonych w czasach II Rzeczypospolitej pojawiły się również osoby młodsze, które pochodzą z rodzin wołyńskich, ale urodziły się już po wojnie, w nowych granicach Polski.
- Witam serdecznie moją przybraną rodzinę - powitała zgromadzonych Helena Grochowska, przypominając wspaniałe chwile spędzone z chórem Serafin z Wołynia, który koncertował w Malborku kilka miesięcy temu.

Spotkanie to było nie tylko sposobnością do omówienia spraw ważnych dla tej społeczności, ale także okazją do wspólnego spędzenia czasu, wspominania przeszłości i nieżyjących już członków rodzin. Niestety, obecna sytuacja panująca na Ukrainie nie pozwala na wyjazd Wołyniaków w swoje rodzinne strony, jednak, jak zapowiedziała pani Grochowska, gdy tylko będzie to możliwe na pewno wybiorą się na wycieczkę na Wołyń.

Niezwykle cenny pomysł poddał zebranym jeden z młodszych członków społeczności. Zaapelował on bowiem do wszystkich o spisywanie wspomnień i relacji z dni, które przeżyli na Wołyniu oraz późniejszą drogę do nowej Polski i pierwsze lata w Malborku i okolicach. Padły również ważne słowa o konieczności pamiętania o naszych rodakach, którzy pozostali poza granicami naszego kraju i wciąż mieszkają na Ukrainie, Białorusi czy Kazachstanie.

To nasz obowiązek, aby pamiętać o nich - mówił jeden z gości. - Nawet jeśli oni nie umieją mówić po polsku, to są to Polacy i zostali strasznie skrzywdzeni. To nie jest proste sprowadzić rodzinę przesiedleńców do Polski, bo samorząd musi zapewnić i mieszkanie, i pracę, ale powinniśmy dołożyć wszelkich starań aby takich ludzi udało się sprowadzić jak najwięcej.

(MC)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe