Środa, 26.06.2019

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego

  • 13.12.2012, 05:00
  • (d.w.)
Rocznica wprowadzenia stanu wojennego
Podziel się:
Oceń:
Dziś 31 rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Przeczytaj jak wspomina ten czas aresztowany malborczyk.  

Mija 31 lat od chwili, gdy ogłoszono stan wojenny. Dla młodego pokolenia to już historia, którą znają z filmów i opowiadań rodziców. Jednak warto przypomnieć tych, dla których ten czas był wyjątkowo trudny. To ludzie, dla których Ojczyzna ta duża- Polska i ta mała- Malbork, były ważniejsze, niż własne bezpieczeństwo, zdrowie, a nawet życie.

W chwili wprowadzenia stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. liczba członków „Solidarności” w podregionie Malbork przekroczyła 25 tysięcy. W nocy z 12 na 13 grudnia internowano kilku działaczy, a pozostałych na wolności poddano innym represjom. Wśród internowanych w Malborku znaleźli się: Longin Wiśniewski, Stanisław Kalinowski, Zdzisław Zając, Stanisław Zachara, Jan Bohdanowicz, Zygmunt Grabowski, Edward Rejmus oraz Kazimierz Derkowski.
W czasie trwania stanu wojennego za działalność niepodległościową aresztowano Renatę Tuszakowską, Jerzego Ziętę, Krzysztofa Łaszuka i Andrzeja Laskowskiego.

- Na początku trzymali nas w Komedzie Milicji Obywatelskiej przy ul. Kościuszki i przesłuchiwali nas całą noc. Później wywieźli do Zakładu Karnego w Elblągu. Tam też przesłuchiwali w nocy, maltretowali psychicznie i fizycznie- wspomina więzień sumienia, Krzysztof Łaszuk. - Po kilku miesiącach trafiłem do więzienia w Gdańsku przy ul Kurkowej. Sąd Marynarki Wojennej w Gdyni skazał nas na kilka lat więzienia. Kazik Derkowski otrzymał wyrok cztery i pół roku więzienia, Renia Tuszakowska, Jurek Zięta i Andrzej Laskowski po trzy i pół roku, a ja półtora roku więzienia. Renię wywieźli do Zakładu Karnego do Fordonu w Bydgoszczy a mnie do Zakładu Karnego w Potulicach. I tak mijał czas stanu wojennego.

W okresie stanu wojennego zaczynanie nowego życia włącznie z emigracją oznaczało dramatyczną rozłąką z rodziną i środowiskiem lokalnym czy stratą pracy.

- Towarzyszyło temu też upokorzenie płynące z bezsilności, ale i nadzieja, że kiedyś będzie wolna Polska- dodaje Krzysztof Łaszuk. - Była to walka ze złem, które siłą dobra zostało pokonane. Przywołajmy w tym miejscu słowa Zbigniewa Herberta: (...) ocalałeś nie po to, aby żyć, masz mało czasu, trzeba dać świadectwo (...) Bądź wierny, Idź”.

(d.w.)

Zdjęcia (3)

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
longin wisniewski
longin wisniewski 27.09.2013, 05:29
Wszystkich zainteresowanych tym tematem prosze o skontaktowanie sie ze mna, longinem wisniewski, bylym vice/przewodniczacym w zakladach chemicznych Organika, przewodniczacym podregionu malbork, czlonka zarzadu regionu gdansk, bylego internowanego (jedynego z 12 na 13 grudnia w nocy o 2:30) . Kto mnie zna I pamieta, wie ze zawsze bylem za prawda. Poznajcie ja , to jest historia tego miasta , regionu I jego mieszkancow.
ola
ola 13.02.2014, 20:16
CZEŚĆ Longinus! Przeczytałam Twój apel.Nie jestem zainteresowana tematem internowania ale ciekawa jak sobie ułożyliście życie.Jeśli jesteś zainteresowany nawiązaniem kontaktu - daj znać. Pozdrawiam.
16.12.2012, 18:18
Prosze o skorygowanie wyrokow osob skazanych w stanie wojennym .Do sprawdzenia strony 13grudnia81.pl a w przyszlosci prosze drukowac sprawdzone tresci

Pozostałe