KinoJazz eŚM2020 | Miles Davis: Birth of The Cool

start 23.02.2020 19:00

Centrum Sztuki Galeria EL

Lokalizacja: Elbląg, Kuśnierska 6

MILES DAVIS. BIRTH OF THE COOL
Film dokumentalny | reż. Stanley Nelson | 115 min.
Światowa premiera: sierpień 2019 rok
Występują: Herbie Hancock, Wayne Shorter, Frances Taylor Davis, Juliette Gréco, Stanley Crouch, Farah Griffin, Gerald Early, Greg Tate, Carl Lumbly.

Projekcja w ramach cyklu KinoJazz | Elbląskie Święto Muzyki 2020
Galeria EL | SK Co Jest? | Galeria Laboratorium
23 lutego godz. 19:00
Ilość miejsc ograniczona.
Zakup okolicznościowego znaczka za 1 zł uprawnia do bezpłatnego uczestnictwa w projekcji.
Projekt finansowany z Budżetu Obywatelskiego w Elblągu

Życie i kariera muzycznego giganta i ikony światowej kultury Milesa Davisa, prawdziwego wizjonera, innowatora i twórcy, który nie pozwolił zamknąć się w sztywnych ramach i ożywił słowo: cool.
Miles Davis: lider i innowator. Elegancki i próżny. Bezduszny, konfliktowy i kontrowersyjny. Wspaniały i witalny. Geniusz. Ucieleśnienie słowa cool. Mężczyzna z tak pięknym dźwiękiem, że może złamać ci serce.
Głównym celem życia Milesa Davisa była jego ciągła determinacja do przekraczania granic i życia na własnych warunkach. To sprawiło, że stał się gwiazdą – ale bardzo utrudniło mu życie z ludźmi, którzy najbardziej go kochali. Raz po raz, w muzyce i w życiu, Miles zrywał z konwencją - i kiedy myślał, że jego dzieło stało się nową konwencją, zmieniał je ponownie. Odważne lekceważenie tradycyjnych zasad przez Milesa ale także jasność widzenia, nieustępliwość i nieustanne pragnienie nowych doświadczeń uczyniły go inspirującym artystą dla muzyków i ikoną dla pokoleń słuchaczy. Stał się innowatorem w muzyce - od bebop po „cool jazz”, nowoczesne kwintety, muzykę orkiestrową, jazz fusion, rock and roll, a nawet hip-hop.
Miles Davis w niepublikowanych wcześniej materiałach archiwalnych, studyjnych i na unikalnych zdjęciach.

ZOBACZ ZWIASTUN: https://www.youtube.com/watch?v=MwwGqdxauj8

Reż. Stanley Nelson
Reżyser, producent i scenarzysta. Dwukrotny laureat nagród Emmy za dokumenty „Freedom Riders” (2010) i „Amerykańskie doświadczenia” (1988). Jest dzisiaj głównym kronikarzem życia Afroamerykanów, pracującym w branży dokumentalnej. Jego pełnometrażowe filmy łączą przekonującą narrację i bogatą warstwę historyczną, rzucając nowe światło na znane i niedocenione aspekty amerykańskiej przeszłości. Zdobywca wielu nagród i odznaczeń, m.in. medalu National Humanites przyznanego przez prezydenta Baracka Obamę.

-----------------------------------
Recenzje
Variety
„Znakomicie zrobiony dokument Stanleya Nelsona zagłębia się w mistykę Milesa Davisa: jego brzmienie, gwiazdorstwo i kult osobowości. Kuszący portret artysty: bogaty, żałobny, romantyczny, triumfalny, tragiczny, radosny i wyjątkowo szczery”
„Nawet jeśli nigdy nie słyszałeś Milesa – po tym filmie zrozumiesz istotę jego geniuszu”
„Spora dawka emocjonalnych wywiadów, oszałamiający rozmiar archiwalnych materiałów – tak należy robić filmy dokumentalne – pokazać życie , które już znasz od strony której jeszcze nie poznałeś”
„Birth Of The Cool zawiera wszystko co stworzyło Milesa i jego unikatowy dźwięk. To film kompletny”

Rolling Stone
„Birth of the Cool to historia skomplikowanej osobowości oraz muzycznych rewolucji legendy jazzu przedstawiona w dwugodzinnym obrazie. Stanley Nelson to zawodowiec – na seansie jego filmu dostaniecie wszystko czego chcieliście”

The Hollywood Reporter
„Film jest bogaty w rzadkie ujęcia i zdjęcia. Większość fanów pewnie by sobie życzyła aby ten portret Davisa trwał co najmniej 10 lub 12 godzin”

Partnerzy projekcji w cyklu KinoJazz | Elbląskie Święto Muzyki 2020: Musicine i Fundacja Popularyzacji Muzyki Jazzowej EuroJAZZ
Dystrybucja filmu w Polsce: [email protected]
..........................................................................
KINO JAZZ - cykl seansów filmów dokumentalnych o jazzie w wybranych kinach studyjnych i na festiwalach jazzowych w całej Polsce.

Podziel się:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.