Wtorek, 20.11.2018, imieniny: Anatola, Edyty, Rafała

Esperantyści z całego świata w Malborku

  • 3.08.2009, 00:10
  • (AMS)
Esperantyści z całego świata w Malborku
MALBORK. Goście z 27 krajów położonych na pięciu kontynentach zjechali do grodu nad Nogatem, by świętować 100-lecie obecności ruchu esperanckiego w Malborku. 3 sierpnia ok. godz. 13 na Starym Mieście symbolicznego odsłonięcia kamienia dokonają marszałek Bogdan Borusewicz, prof. Probal Dasgupta, przewodniczący Światowego Związku Esperanto i Arkadiusz Binnebesel, syn pierwszego Polaka – esperantysty.
Mieszkańcy są świadkami niezwykłego wydarzenia, których głównymi bohaterami są miłośnicy języka esperanto. W dniach 1-5 sierpnia odbywa się w Malborku Post-Kongreso de UEA, czyli Spotkanie Pokongresowe, tuż po Światowym Kongresie Esperanta, które odbywa się w Białymstoku w związku ze 150 rocznicą urodzin Ludwika Zamenhofa, twórcy esperanta. Zjechało tam ponad 2 tys. zwolenników tego języka z całego świata. Tuż po zakończeniu białostockiego kongresu, część jego uczestników przyjechała do Malborka.

- Mamy gości z 27 krajów świata, ze wszystkich kontynentów, m.in. z Australii, Tasmanii, Japonii, Iranu, Izraela, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Meksyku, Egiptu, Senegalu. Patronat nad Post-Kongreso objął Bogdan Borusewicz, marszałek Senatu RP – wymienia Edward Kozyra, szef Malborskiego Koła Esperantystów Kastelo. - Jest to doskonała okazja do promocji Pomorza i wielokulturowego Malborka.

Spotkanie w Malborku nie jest przypadkowe. W sierpniu 1909 r. w kamieniczce „Pod Złotym Orłem”, tuż przy staromiejskim Ratuszu, zawiązało się pierwsze w mieście koło esperanckie. Pierwszym udokumentowanym Polakiem- esperantystą w Malborku był Bernard Binnebesel, aktywny esperantysta od 1916 r.  
- Ten fakt chcemy uczcić odsłonięciem kamienia z okazji 100-lecia esperanta w Malborku w miejscu nie istniejącej już kamieniczki z informacją w językach esperanto, polskim i niemieckim -  mówi Edward Kozyra.
Uroczystość odbędzie się 3 sierpnia. Ok.  godz. 13 na Starym Mieście symbolicznego odsłonięcia kamienia dokonają marszałek Bogdan Borusewicz, prof. Probal Dasgupta, przewodniczący Światowego Związku Esperanto i Arkadiusz Binnebesel, syn pierwszego Polaka – esperantysty. To dopiero początek malborskich obchodów.

- W Parku Świata na skwerze Esperanto w imieniu Wielkiej Brytanii posadzi drzewko platan i odsłoni kamień “BRITIO” . dr John C. Wells (profesor fonetyki języka angielskiego na Uniwersytecie Londyńskim będący również przewodniczącym Akademii Esperanta). W imieniu Indii aktualny Przewodniczący Światowego Związku Esperanto prof. dr Probal Dasgupta (profesor interlingwistyki na Uniwersytecie w Kalkucie), posadzi tulipanowiec i odsłoni kamień “BARATO”. Kamień „USONO” w imieniu Stanów Zjednoczonych odsłoni wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej. Prof. dr Zbigniew Antoni Kruszewski (Teksas-Universitato w El Paso) posadzi grab, gdyż drzewo to upamiętni jego dziadka, Antoniego Grabowskiego, zwanego Ojcem Poezji Esperanckiej. To on  m.in. przetłumaczył na esperanto „Pana Tadeusza” - „Sinjoro Tadeo” - informuje Edward Kozyra. -  Na zakończenie uroczystości przeniesiemy się ponownie na Stare Miasto, gdzie na Trakcie Jana Pawła II odsłonimy kamień i dąb „VATIKANO” poświęcony papieżowi-esperantyście Janowi Pawłowi II.  Będzie to już 41 obiekt związany z esperantem w Malborku.
(AMS)

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
S.Rynduch
S.Rynduch 8.08.2009, 15:02
Mialem okazje byc uczestnikiem tego wspanialego "postkongreso" i chcialbym nie tylko podziekowac za trudy i dobra opieke miejscowych esperantystow a szczegolnie pana Kozyry, ktory dzielil sie, by wszystkim dogodzic, jak najwiecej pokazac.
Specjalne uznanie dla miejscowych politykow, ktorzy zrozumieli, ze Esperanto to nie tylko jezyk neutralny, ale ze jest szczegolnie szansa dla Polski, gdyz w Polsce ono powstalo i Polska stala by sie jakoby Mekka dla esperantystow.W przyszlej zjednoczonej Europie podobnie jak neutralny euro moglby Esperanto przejac rola urzedowego jezyka, ktory nie tylko, ze zaoszczedzilby ogromne obecne wydatki ale co najwazniejsze gwarantuje swobodne uzywanie wszelkich jezykow i kultur bo jest wlasnoscia wszystki i nie narzuca jakiejs kultury swego kraju.
Jim Ortal
Jim Ortal 3.08.2009, 22:54
Fajne zdjęcie starego Malborka. Szkoda, że Kacapy wszystko rozpidrzyli, swołocz jedna... Gruss Got aus Dirschau!

Pozostałe