Poniedziałek, 10.12.2018, imieniny: Danieli, Bohdana, Julii
DOG Desinger Outlet Gdańsk
DOG Desinger Outlet Gdańsk
DOG Desinger Outlet Gdańsk

Promocja "Prowinicji" już w czwartek

  • 26.09.2018, 09:29 (aktualizacja 26.09.2018 09:33)
  • as
Promocja "Prowinicji" już w czwartek Archiwum Tak było podczas czerwcowego spotkania z autorami "Prowincji".
Podziel się:
Oceń:
27 września (czwartek) o godz. 17 w Spółdzielni Socjalnej Fabryka Inicjatyw odbędzie się spotkanie promujące kolejne wydanie kwartalnika „Prowincja”.

- Witamy po wakacjach z kolejną dawką poezji, literatury, refleksji, wspomnień i historii lokalnej – zapraszają przedstawicieli redakcji „Prowincji”. - Rozpoczynamy „Konstelacją Toposu”, czyli poezją autorów pisujących do dwumiesięcznika sopockiego „Topos”, który właśnie obchodzi 25-lecie swego istnienia. Jako młodszy brat, a właściwiej chyba siostra, boć „Prowincja” to przecież rodzaj żeński, składamy pokłon redaktorom i autorom.
To dopiero początek atrakcji, bo Piotr Napiwodzki zaprasza na dalszy ciąg opowieści o sztumskich losach Wilhelma z Modeny, przenosząc na teren Powiśla klimat wielkich debat filozoficznych, a profesor Andrzej C. Leszczyński tym razem o tragedii, nie tylko greckiej, smartfonowych uzależnieniach i wadach wymowy. Natomiast Andrzej Kasperek kontynuuje swoją opowieść o twórczości Andrzeja Wajdy.
Jacek Schirmer w kolejnym odcinku opisuje dzieje polskich rodów ziemiańskich na Powiślu, a profesor Janusz Jasiński z Olsztyna odkrywa nieznane losy jednego z największych filozofów europejskich Immanuela Kanta i jego pobyt w niedalekim Jarnołtowie, gdzie uczony był nauczycielem w wiejskiej szkole. Andrzej Lubiński przybliża sylwetki dyplomatów polskich rodem z ziemi sztumskiej, a Grażyna Nawrolska, na podstawie swoich badań archeologicznych odkrywa historię piwa.
Spory zestaw cennych wiadomości o Waplewie: Adam Langowski o związkach papieża Piusa IX z rodziną Sierakowskich, a Janusz Ryszkowski snuje opowieść ze stacyjki w Mleczewie, tym razem z Adamem Asnykiem w tle. Bogumił Wiśniewski wraca do tematu plebiscytów na Powiślu, a Wiesław Olszewski do czasów wojennych w Nowym Dworze Gdańskim.
Andrzej Kasperek jak zwykle ciekawie o Żuławach, tym razem o wyjątkowej rodzinie Wiśniewskich, ratującej kolejny pomennonicki zabytek, a Teodor Sejka o niepozornej Postolińskiej Strudze.
Są też malborskie akcenty. Alicja Łukawska z Malborka kontynuuje cykl wspomnieniowy, tym razem swojej cioci Genowefy Burek z Żuław, a Stanisława Wojciechowska-Soja odkrywa prawdziwe losy swego ojca.
W muzyczną podróż jak zwykle zaprasza nas Wacław Bielecki i to dość rozległą, od Wrocławia, przez Żelazową Wolę i Warszawę, po Kwidzyn, Waplewo i Sztum. O swoich muzycznych pasjach i nowej płycie opowiada Piotr Podlewski, a Dorota Maluchnik o ulicznych teatrach w Sztumie.
W „Galerii Prowincji” Rafał Cybulski po raz kolejny opowiada o wyjątkowym miejscu jakim jest mała podprabucka wioska Rodowo, gdzie od wielu lat spotykają się artyści z całej Polski, by swoje wizje wprowadzać w lokalną przestrzeń publiczną. No i w końcu unikatowe zdjęcia Michała Majewskiego z cyklu „Magiczna Prowincja”. Tym razem Kamieniec Suski.
Warto przyjść 27 września (czwartek) na godz. 17 do Fabryki Inicjatyw, ul. Grunwaldzka 16-18, by spotkać autorów „Prowinicji” i z nimi porozmawiać.

Ogłoszenie lokalne Malbork
Ogłoszenie lokalne Malbork
Ogłoszenie lokalne Malbork
as

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe