Środa, 21.11.2018, imieniny: Janusza, Marii, Reginy

Burmistrz Malborka bez absolutorium?

  • 28.06.2018, 20:53 (aktualizacja 28.06.2018 22:48)
  • red.
Burmistrz Malborka bez absolutorium? Fot. Tomasz Sułkowski Burmistrz Marek Charzewski podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta Malborka.
Podziel się:
Oceń:
MALBORK. Były podziękowania, nawet skromne oklaski z sali po głosowaniu nad projektem uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Markowi Charzewskiemu, burmistrzowi Malborka. Jednak czy faktycznie dziesięcioro radnych, którzy głosowali „za”, to wystarczająca liczba, by włodarz mógł cieszyć się z aprobaty radnych?

 

Ogłoszenie lokalne Malbork
Ogłoszenie lokalne Malbork
Ogłoszenie lokalne Malbork

- Serdecznie dziękuję – mówił burmistrz Marek Charzewski tuż po głosowaniu projektu uchwały udzielającej mu absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2017 r.

To wyjątkowy moment, uznawany za symboliczny sposób oceniania przez radnych dwunastomiesięcznej pracy dla dobra miasta i jego mieszkańców, jaką wykonuje włodarz.

Podczas debaty w tej sprawie nie było łatwo. Charzewski usłyszał wiele gorzkich słów o marazmie, regresie, nieudanej całej kadencji i kiepskim zarządzaniu miastem, nie tylko w poprzednim roku. Burmistrz wszystkie uwagi przełknął i obiecał wykorzystać je „do jeszcze lepszego wykonania budżetu w 2018 r.”, jak sam powiedział.

I właściwie mógłby odczuwać pewien rodzaj satysfakcji z dobrze wykonanego obowiązku, gdyby nie jedno „ale”. Otóż - zgodnie z art. 28a. ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym - „uchwałę w sprawie absolutorium rada gminy podejmuje bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady gminy”. Czyli, idąc tym tropem, z 21-osobowego składu malborskiej Rady Miasta, to dokładnie 11. Tymczasemza” głosów było zaledwie 10...

Dlaczego nikt na to nie zwrócił uwagi? Czekamy na komentarze w tej sprawie. Poprosiliśmy o stanowisko zarówno Arkadiusza Mroczkowskiego, przewodniczącego Rady Miasta Malborka, jak i burmistrza Marka Charzewskiego.

Oto krótkie stanowisko Arkadiusza Mroczkowskiego, przewodniczącego Rady Miasta Malborka, jakie otrzymaliśmy późnym wieczorem:

- Burmistrz nie uzyskał absolutorium, zgodnie z art. 28a. ust.2 ustawy o samorządzie gminnym. Tak, potwierdzam, rada gminy decyzję w sprawie absolutorium podejmuje bezwzględną większością głosów. Jeszcze oklaski od zwolenników obecnego burmistrza po głosowaniu i składanie przez nich gratulacji panu burmistrzowi udzieliły się wszystkim, i mnie również. Dzisiejsza sesja Rady Miasta była emocjonująca, pełna napięć. Głosowanie było jednak jednoznacznie nie po myśli Marka Charzewskiego.

red.
  • TAGI:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
wtajemniczony
wtajemniczony 6.07.2018, 18:42
Nic nie bedzie. Jest uchwala RIO pozytywna. O to sie liczy.
mal
mal 29.06.2018, 14:33
Ale jaj! Bez absolutorium. Co teraz będzie z naszym miastem?

Pozostałe