czwartek, 28 marca 2024 21:53
Reklama
Reklama

Marynarze - problemy z rozliczeniem podatków

Marynarze nie mają spokojnego życia. Wielomiesięczne rejsy i rozłąka z najbliższymi nie sprzyjają stabilizacji w życiu. Trudno również zatroszczyć się o prywatne biznesy, kiedy jesteśmy ciągle poza miejscem zamieszkania
Marynarze - problemy z rozliczeniem podatków

Nie inaczej jest w przypadku płacenia podatków. Często, nawet jeśli chcemy przestrzegać prawa podatkowego umie się okazać, że zalegamy z płatnościami do Urzędu Skarbowego. Czemu tak się dzieje, oraz kto potrafi nas w tym obowiązku wyręczyć zapytaliśmy radców prawnych z kancelarii Radcy Prawnego Natalii Zielmachowicz.

 

Przyjmijmy taką sytuację. Przykładowa osoba zatrudniona jest na kontenerowcu na podstawie umowy z adresem spółki w Irlandii. Zarządzanie statkami realizowane jest z Francji oraz Hiszpanii, natomiast wypłata przelewana jest co kilka tygodni, na konto w którymkolwiek spośród polskich banków. Co w takiej sytuacji począć? Lub jeśli firma płaci podatki w Irlandii to, czy marynarz w Polsce już nie potrzebuje go odprowadzać?

 

Ilu marynarzy tyle sytuacji. Mimo tego, że wspólnie z kolegą powtarzają tę samą czynność, na tym samym statku to jednak ich stan podatkowy będzie się różnić. Niestety, ale nieznajomość prawa nie usprawiedliwia. Z tego względu najlepiej zawczasu zainteresować się formą rozliczania podatku, niż wykona to Urząd Skarbowy. Wielu marynarzom wydaje się, że jak wypływają w rejs i są zatrudnieni za granicą to Urząd ich nie znajdzie. Nic bardziej błędnego. US w Polsce często otrzymuje informacje o przychodach od armatorów zagranicznych. Zdarza się również sąsiad, który nie pała do nas sympatią i potrafi wysłać list do Urzędu z podpisem “Uprzejmie donoszę”. Podobna sytuacja występuje też, kiedy marynarz kupił nieruchomość. W tej sytuacji US może poprosić nabywcę do przedstawienia źródeł dochodu. Jak wskazuje przykład nikt nie jest anonimowy. Jeśli nawet pozornie wydaje nam się, iż nie musimy się przejmować podatkami to może nas to naprawdę dużo kosztować.

 

Inna niekorzystna sytuacja występuje, gdy marynarz opłaca zaliczkę na podatek w Polsce, ale nie powinna ona być od niego brana. Faktycznie traci środki, które odzyskać bynajmniej nie jest tak łatwo. Urząd potrafi przez lata zwlekać ze zwrotem nadpłaty.

 

Niejeden będzie zagubiony w tym gąszczu informacji. Świetnym rozwiązaniem jest zaangażowanie specjalisty, który pomoże nam na początek określić swój stan podatkowy. Dzięki temu będziemy wiedzieć, gdzie oraz w jakiej wysokości powinniśmy opłacać nasze podatki. Naturalnie kwota najczęściej zależy od stopnia skomplikowania zagadnienia. Jest to jednak tylko początek, gdy okaże się, że zalegamy z płatnościami lub posiadamy nadpłatę, także przyda się pomoc fachowca Pomoże nam nie stanąć w trudnej sieci przepisów oraz dodatkowo może nas reprezentować podczas naszej nieobecność w kraju.

 

Kancelaria Radcy Prawnego Natalii Zielmachowicz od kilku lat specjalizuje się w obsłudze prawnej marynarz i ich rodzin, stale dostosowując rozwiązania do zmieniającego się praca. Kancelaria prowadzi również bloga na którym można znaleźć wiele przydatnych informacji, dotyczących stanu prawnego i podatkowego Polskich marynarzy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 9°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 995 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
test