Piątek, 25.05.2018, imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Drogi i mosty są, drzew nie ma. Gdzie są obiecane drzewa?

  • 18.08.2017, 09:56
  • (a.k)
Drogi i mosty są, drzew nie ma. Gdzie są obiecane drzewa? T. Sułkowski
Z końcem lipca, po blisko dwóch latach trwania inwestycji, oddano do użytku drogi i mosty przy Alei Rodła i Placu Słowiańskim. Zanim Strabag rozpoczął prace budowlane, firma wynajęta przez Generalną Dyrekcje Dróg i Autostrad w Gdańsku wycięła w pień wszystkie drzewa w obrębie placu budowy. Łącznie wycięto ponad 400 drzew.

Wycinka budziła spore emocje i kontrowersje wśród części mieszkańców, ale fakty są takie, że bez tych prac nie można by zrealizować inwestycji drogowej. W końcówce lutego 2015 roku, na IV Sesji Rady Powiatu Malborskiego, jeden z malborskich radnych złożył zapytanie, dotyczące zobowiązania inwestora realizującego budowę, do posadzenia nowych drzew. Powiatowy Wydział Środowiska i Rolnictwa zwrócił się więc do Dyrektora Wydziału Infrastruktury Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego o udostępnienie przedmiotowej dokumentacji. W odpowiedzi Urząd Marszałkowski wskazał, że komplet dokumentów, związanych z inwentaryzacją drzewostanu przekazano do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, jednocześnie zaznaczył, że dokumenty są także w posiadaniu inwestora. W kwietniu tego samego roku, na wniosek malborskiego Wydziału Środowiska i Rolnictwa, Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad przekazała kopię dokumentacji inwentaryzacyjnej, tj. Tom 21 Zieleń – inwentaryzacja dendrologiczna z planem wyrębu oraz Tom 22 Zieleń – zieleń projektowa. Z tego ostatniego wynika, że w miejsce wyciętego drzewostanu, zaplanowano i zaprojektowano nasadzenie nowych drzew. Miały się tu pojawić: 24 sztuki olszy czarnej, 16 sztuk jesionu wyniosłego oraz 11 lip drobnolistnych oraz – łącznie – 1234 sztuki ozdobnych krzewów liściastych. Miały – bo do tej chwili, oprócz kilkudziesięciu krzewów, które ozdobiły trawnik bezpośrednio przyległy do malborskiego magistratu, nie posadzono ani jednego drzewa.

- Nie mamy możliwości prawno - technicznych do rozliczania inwestora, a już tym bardziej egzekucyjnych. Takie możliwości ma organ wydający decyzję (red. Dyrektor Wydziału Infrastruktury Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego) – informuje Sekretarz Powiatu Malborskiego, Bogusława Luterek.

W odpowiedzi na zapytanie nie wskazano ewentualnej daty uzgodnionych nasadzeń nowego drzewostanu.

- Nie pamietam by w tej odpowiedzi były wskazane jakieś daty. Zdarza się, że taki obowiązek ciąży na inwestorze do czasu zakończenia inwestycji – dodaje Luterek.

Być może więcej informacji udzieli nam po powrocie z urlopu p.o. Dyrektora Wydziału Środowiska i Rolnictwa Beata Zakrzewska, bądź sam Dyrektor Wydziału Infrastruktury Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, którego również poprosiliśmy o wyjaśnienie w sprawie.

 

 

 

 

(a.k)
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe