czwartek, 28 marca 2024 23:38
Reklama
Reklama

Już nie będzie niekontrolowanych wycinek

17 czerwca weszła w życie ustawa z dnia 11 maja 2017 roku o zmianie ustawy o ochronie przyrody. Ustawa ta zmienia zasady usuwania drzew i krzewów na wszystkich prywatnych terenach nieleśnych.
Już nie będzie niekontrolowanych wycinek

Zgodnie z wprowadzonymi w ustawie zmianami, od soboty każde planowane usunięcie drzew i krzewów na cele nie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej z nieruchomości nieleśnych stanowiących własność osób fizycznych wymaga zgłoszenia w urzędzie gminy. Dotyczy to zarówno gruntów ornych, łąk, pastwisk, sadów, terenów zadrzewionych, nieużytków, ale również gruntów zabudowanych. 

Zezwolenie na usunięcie drzewa z nieruchomości nieleśnych wymagane jest również w przypadku gdy nieruchomość ta stanowi własność osób fizycznych i przeznaczona jest na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, a także stanowi własność inną niż osób fizycznych tj. osób prawnych, jednostek organizacyjnych i in. 

Wspomnianych przepisów nie stosuje się w przypadku drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza: ● 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego, ● 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego, ● 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew, ale nie dotyczy to drzew owocowych. 

W zgłoszeniu trzeba podać imię i nazwisko wnioskodawcy, oznaczyć nieruchomość oraz dołączyć rysunek bądź mapkę gdzie na działce znajduje się planowane do wycięcia drzewo. Po dokonaniu zgłoszenia, gmina będzie miała 21 dni, by przeprowadzić oględziny drzewa, które miałoby zostać wycięte. Następnie samorząd będzie miał 14 dni na wydanie ewentualnego zakazu. Urzędnik sprawdzi np. czy drzewo bądź drzewa nie są chronione.

Urząd będzie mógł nie zgodzić się na wycinkę m.in. na nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków, na terenie przeznaczonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na zieleń lub chronionym innymi zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, bądź jeśli drzewo będzie nosiło znamiona drzewa pomnikowego. 

Po otrzymaniu zgłoszenia urzędnicy w ciągu 21 dni powinni dokonać oględzin. Następnie w ciągu 14 dni organ ma możliwość wydania sprzeciwu. Przed fizycznym usunięciem drzewa zaleca się upewnienie czy taki sprzeciw został podjęty (np. telefonicznie). Usunięcie drzewa bez zgłoszenia lub wbrew wydanemu sprzeciwowi traktowane jest jako wycinka bez zezwolenia i grożą za to poważne kary pieniężne, w zależności od rodzaju drzewa.

Przepisy stanowią ponadto, że jeśli przed upływem pięciu lat od dokonania oględzin działki przez urzędnika gminnego właściciel wystąpi o pozwolenie na budowę związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej i będzie ona realizowana na części nieruchomości, gdzie rosły usunięte drzewa, będzie musiał uiścić opłatę za wycinkę tych drzew.

(opr. as)

 

Najważniejszą funkcją drzew, mającą bezpośredni wpływ na nasze życie, ale też na życie całej planety, to produkcja tlenu i pochłanianie dwutlenku węgla. Dlatego w miastach ważna jest każda zieleń. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 8°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 996 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
test