piątek, 29 marca 2024 01:32
Reklama
Reklama

Trzeba się przyzwyczaić do segregacji po nowemu

Coraz mniej dni zostało na kupno dodatkowego pojemnika, do którego będziemy zbierać śmieci ulegające biodegradacji. Od 1 lipca w całym kraju zacznie obowiązywać wspólny system segregacji odpadów. Przygotować muszą się też gminy, bo to one odpowiadają za gospodarowanie odpadami.
Trzeba się przyzwyczaić do segregacji po nowemu

Zgodnie z obowiązującym prawem, gminy powinny zapewnić mieszkańcom, jak i na terenach przeznaczonych do użytku publicznego możliwość selektywnej zbiórki odpadów zgodnie ze wspólnym systemem segregacji odpadów. Póki co, mogą zostać stare pojemniki, ale muszą być odpowiednio oznaczone. Aby ułatwić segregację odpadów według wspólnego systemu, resort środowiska przygotował specjalne grafiki na kosze na śmieci. Można je pobrać ze strony internetowej www.naszesmieci.mos.gov.pl. Na wymianę pojemników we właściwych kolorach gminy będą mają pięć lat. Czyli gminy będą musiały to zrobić maksymalnie do 30 czerwca 2022 r. Tam, gdzie pojemniki, mogą obniżać walory estetyczne przestrzeni publicznej, w której się znajdują, w szczególności w miejscach o znaczeniu historycznym lub przyrodniczym, można pokryć je tylko w części odpowiednim kolorem, jednak nie mniejszej niż 30 proc. zewnętrznej, całkowitej powierzchni pojemnika, w sposób widoczny dla korzystających z pojemników.

Ministerstwo przypomina na swojej stronie, że od 1 lipca mieszkańcy będą dzielić odpady na cztery frakcje. Do pojemnika niebieskiego trafi papier, do zielonego – szkło, z możliwością rozdzielenia na szkło bezbarwne - biały i szkło kolorowe - zielony, do żółtego - metale i tworzywa sztuczne, a do brązowego - odpady ulegające biodegradacji.  

Jak podkreśla ministerstwo, recykling jest ważnym elementem gospodarki krajów rozwiniętych, umożliwiającym wytwarzanie nowych produktów przy użyciu znacznie mniejszej ilości surowców i energii.
- Większość towarów, które kupujemy w sklepach, jest wykonana z plastiku, szkła, papieru oraz aluminium i innych metali, czyli tworzyw, które możemy ponownie wykorzystać. Posegregowane odpady przestają być śmieciem, a stają się wartościowym surowcem. Np. z 35 popularnych butelek PET można wyprodukować bluzę z polaru. Plastik może być też przetwarzany na innego rodzaju ubrania specjalistyczne lub sportowe, powstają z niego także namioty, plecaki czy buty. Aby uratować jedno drzewo, wystarczy 59 kg makulatury – czytamy w komunikacie Ministerstwa Środowiska.
Ważne jest również to, że segregowanie odpadów przynosi korzyści finansowe. Jak podkreśla ministerstwo, „segregując, płacimy mniej za odbiór śmieci. Jeśli będziemy pozbywać się odpadów jedynie w formie zmieszanej, rachunek za odbiór śmieci będzie wyższy". 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 8°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 998 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
test