piątek, 19 kwietnia 2024 11:14
Reklama

Tak szybko nie pływała żadna dwunastolatka w Polsce

12- i 13-letni pływacy MAL WOPR rywalizowali w drużynowych mistrzostwach młodzików mających status korespondencyjnych mistrzostw Polski w tych kategoriach wiekowych. Paulina Cierpiałowska uzyskała najlepsze czasy w kraju.
Tak szybko nie pływała żadna dwunastolatka w Polsce

Drużynowe mistrzostwa młodzików odbywają się w dwóch rundach w kilkunastu ośrodkach w całej Polsce, następnie wyniki są zestawiane przez Komisję Pływania w Polskim Związku Pływackim i w ten sposób tworzona jest klasyfikacja ogólnopolska.

Na zawody do Gorzowa Wielkopolskiego pojechało siedmioro 13-letnich zawodników MAL WOPR. Malborska drużyna w gronie 37 klubów zajęła 22 miejsce.

- Na zestawienie indywidualne będziemy musieli jeszcze trochę poczekać, ale już dziś możemy powiedzieć, że najlepiej spośród naszych zawodników spisała się Weronika Marchlewska. We wszystkich swoich startach poprawiła rekordy życiowe, a jej postawa daje bardzo duże powody do zadowolenia. Trzy życiówki zaliczył w Gorzowie Nikodem Hermanowicz i najlepszy debiutant MAL WOPR w minionym sezonie, Mikołaj Szraga. Dwa rekordy z kolei przywiozła z zawodów Alicja Lewandowska, a po jednym Martyna Ziemińska, Cezary Gwiazdowski i Maciej Kowalski – relacjonuje Iwona Ciecholewska, trenerka MAL WOPR.

Z kolei w Gdańsku startowała 7-osobowa reprezentacja MAL WOPR w kategorii pływaków 12-letnich. Malborczycy zajęli trzecie miejsce na 13 sklasyfikowanych klubów. Trenerki Dorota Grzywacka i Iwona Ciecholewska są dumne ze swoich podopiecznych, bo okazali się lepsi od znacznie liczniejszych drużyn. Duża w tym zasługa dziewcząt.

Znakomicie, jak zwykle, spisała się Paulina Cierpiałowska. W czterech swoich startach zdobyła tyleż złotych medali, poprawiając cztery rekordy okręgu gdańskiego, ale... nie tylko w kategorii 12-latek.

- Paula wpisała się swoimi wynikami na listę rekordzistek okręgu w kategorii o rok starszej, czyli już wśród 13-latek, a wynikiem 4.34,87 minuty na 400 m stylem dowolnym poprawiła najlepszy wynik wszech czasów w kraju wśród 12-latek na tym dystansie. Jeszcze do stycznia br. wynik ten byłby oficjalnie uznany za rekord Polski w kategorii 12 lat, ale decyzją Polskiego Związku Pływackiego rekordy kraju uznawane są aktualnie od 14 roku życia – wyjaśnia Iwona Ciecholewska.

Ale po kolei. Młoda mistrzyni z Malborka najpierw wygrała wyścig 100 m stylem motylkowym – 1.06,40 minuty to drugi wynik w kraju wśród 12-latek. Potem przyszedł triumf na wspomniane 400 m stylem dowolnym, a w kolejnym swoim starcie – na 100 m stylem dowolnym - Paulina zapisała nową kartę w historii malborskiego pływania kobiet. Trenerki chciały, by ich podopieczna złamała barierę jednej minuty. Udało się – wynik fenomenalny, bo 59,60 sekundy.

- Tak szybko nie pływała żadna 12-latka w Polsce od 10 lat. Wynik kompletnie z innego świata. Z taką dyspozycją Paula z powodzeniem mogłaby rywalizować z zawodniczkami o dwa lata starszymi – relacjonuje Iwona Ciecholewska.

W ostatnim swoim starcie - na 200 m stylem zmiennym – Paulina wygrała w czasie 2.27,50 minuty (najlepszy tegoroczny wynik w kraju w kategorii 12-latek).

Medale zdobywały też pozostałe dziewczęta. Dwa srebrne na 100 i 200 m stylem klasycznym wywalczyła najlepsza żabkarka MAL WOPR, Liliana Szpaczyńska. Brąz na 100 m stylem grzbietowym dołożyła Nadia Walentynowicz, a Magda Mroczek z rekordami życiowymi sięgnęła po dwa brązowe medale na 100 stylem dowolnym i 200 m stylem grzbietowym.

Sztafeta 4x50 m w składzie: Cierpiałowska, Szpaczyńska, Walentynowicz, Mroczek wywalczyła srebrny medal, mimo że w gronie 16 drużyn drużyn była jedyną składającą się z samych dziewczyn. Pokazała plecy wielu chłopcom.

Spośród chłopców z MAL WOPR najbliżej zdobycia medalu w Gdańsku był Jakub Grapentyn. Niestety, na 400 m stylem dowolnym źle policzył długości basenu, zatrzymał się po 350 metrach, przez co stracił brąz. Z dwiema życiówkami wrócił z zawodów Konrad Patoka, a z jedną - Piotr Szuryński.

Trzeba podkreślić, że tak dobre wyniki malborscy pływacy uzyskali, mimo że na miejscu nie mają do dyspozycji basenu. Pływalnia Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 jest zamknięta od początku czerwca po tym, jak wojewódzki sanepid podczas rutynowej kontroli wykrył w wodzie bakterię legionelli. Zawodnicy codziennie dojeżdżali na treningi do Tczewa.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 8°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1005 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
test