Środa, 20.06.2018, imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała

Konferencja na zamku, spotkanie w Szpitalu Jerozolimskim

  • 14.06.2017, 23:18
  • (A) Fot. Tomasz Sułkowski
Konferencja na zamku, spotkanie w Szpitalu Jerozolimskim
Konferencja „Castrum sanctae Mariae: Zamek-Rezydencja-Muzeum”, która odbywała się w Muzeum Zamkowym była okazją do odwiedzenia innej zabytkowej malborskiej budowli. W Szpitalu Jerozolimskim deklarowali pomoc w gromadzeniu historycznych zbiorów.

Międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona była różnym aspektom historii zamku malborskiego. Wzięło w niej udział kilkudziesięciu naukowców z Polski i Niemiec. To wspólne wspólne przedsięwzięcie Muzeum Zamkowego w Malborku i Historische Kommision für ost- und westpreussische Landesforschung. Ma na celu nie tylko zaprezentowanie wyników najnowszych badań nad dziejami i funkcjonowaniem zamku malborskiego od średniowiecza do współczesności, ale także wymianę poglądów i dyskusję między naukowymi środowiskami polskimi i niemieckimi.
Konferencja została podzielona na trzy obszary tematyczne. Pierwszy został poświęcony okresowi krzyżackiemu (do 1457), drugi obszar będzie dotyczył okresu polskiego (do 1772), a trzeci czasów współczesnych (XIX-XXI w.), kiedy to zespół zamkowy spełniał i spełnia funkcję muzeum.

Politechnika Gdańska Rekrutacja
Politechnika Gdańska Rekrutacja
Politechnika Gdańska Rekrutacja

Ale podczas pobytu w Malborku historycy nie ograniczyli swojej uwagi do warowni, odwiedzili także Szpital-Jerozolimski.

- Naukowcy wraz przewodnikiem Markiem Dziedzicem wysłuchali referatu o historii Szpitala i byłego Cmentarza Jerozolimskiego – relacjonuje Janusz Biedroń ze Stowarzyszenia Wspierania Szpitala Jerozolimskiego. - Po zwiedzeniu budynku i cmentarza, zapoznali się ze zbiorami naszej Biblioteki Historycznej. Wyrazili głębokie uznanie dla współpracy Urzędu Miasta i Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji na rzecz porozumienia z innymi narodowościami, a szczególnie pogłębianiu wiedzy o historii Malborka i okolic.

HiKo-OWP.eu, współorganizator konferencji, jest historyczną komisją naukowców z całej Europy badającą historię ziem byłych Prus Wschodnich i Zachodnich. Została założona w roku 1923 w Königsberg (Królewiec). Obecnie współpracuje ze wszystkimi archiwami i uniwersytetami Europy (Berlin, Monachium, Wiedeń, Paryż, Bonn, Toruń, Gdańsk, Królewiec). Nawiązali już kontakty z naukowcami z Litwy i Rosji.

- Zwiedzający zapewnili naszemu stowarzyszeniu pomoc w uzupełnianiu zbiorów historycznych, książek i dokumentów, dotyczących byłych Prus Wschodnich i Zachodnich – opowiada Janusz Biedroń.

Warto zapamiętać, że 19 lipca Stowarzyszenie Wspierania Szpitala Jerozolimskiego organizuje wystawę na temat fortyfikacji Prus Wschodnich oraz I wojny światowej. Część wystawy zaplanowano w plenerze.

(A) Fot. Tomasz Sułkowski
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe