wtorek, 23 kwietnia 2024 13:08

Tylu medali z Nordhorn jeszcze nigdy nie przywieźli

Reprezentacja MAL WOPR zawsze przywoziła worek medali z zawodów w partnerskim mieście Nordhorn w Niemczech, ale tym razem spisała tak dobrze, jak nigdy wcześniej.

W 42 Międzynarodowych Zawodach Pływackich w Nordhorn rywalizowało 1070 zawodników z 46 klubów z Holandii, Danii, Niemiec i Polski. Zmierzyli się na pływalni długiej, 50-metrowej w kilkunastu. Ekipa MAL WOPR, po raz szesnasty biorąca udział w imprezie, zdobyła 48 medali, w tym 17 złotych, 15 srebrnych i 16 brązowych. To najlepszy wynik w historii startów malborskich pływaków w Nordhorn.

Świetnie spisała się Paulina Cierpiałowska, która poprawiła aż cztery rekordy okręgu na pływalni 50-metrowej i wywalczyła pięć złotych medali. Najpierw pobiła 12-letni rekord na 100 m stylem dowolnym, pokonując dwie długości basenu w czasie 1.02,44 minuty. Trenerki Dorota Grzywacka i Iwona Ciecholewska jeszcze bardziej zadowolone były ze startu Pauliny na 100 m stylem motylkowym. Zawodniczka MAL WOPR ma 12 lat, a poprawiła rekord… już w kategorii 13-latek.

- Tu Paula wspięła się na wyżyny swoich możliwości. Z czasem 1.08,36 minuty nie tylko poprawiła swój rekord sprzed dwóch miesięcy w kategorii 12-latek, ale również zdetronizowała aktualnie 49-letnią zawodniczkę z Tczewa Janinę Sajdowską, która w roku 1981 mając lat 13 pokonała dystans 100 m stylem motylkowym w czasie 1.09,00 minuty – relacjonuje Iwona Ciecholewska.

Dwa kolejne rekordy okręgu w kategorii 12-latek Paulina Cierpiałowska ustanowiła drugiego dnia zawodów. Dotychczasowe najlepsze wyniki czekały bardzo długo na pobicie. Na 400 m stylem dowolnym pływaczka z Malborka rezultatem 4.46,86 minuty pobiła 25-letni rekord. Na dystansie o połowę krótszym w czasie 2.15,95 z pierwszego miejsca w tabeli osiągnięć zrzuciła zawodniczkę z Lęborka, która znajdowała się na nim przez 12 lat. Piąty złoty medal w Nordhorn Paulina wywalczyła na 200 m stylem zmiennym w czasie 2.37,47 minuty.

– Jej wyniki robiły wrażenie na wielu zawodnikach, trenerach i kibicach – dodaje Iwona Ciecholewska.
16-letnia Alicja Krauze również należała do grona do najlepszych pływaczek zawodów. W swojej kategorii wiekowej wśród dziewcząt zdobyła cztery złote medale na 200 i 400 m stylem dowolnym oraz 100 m stylem motylkowym i 200 m stylem zmiennym. Na sprinterskim dystansie 100 m stylem dowolnym zajęła drugie miejsce. Już za dwa tygodnie Alicja wyjeżdża do Puław na zgrupowanie kadry narodowej, a stamtąd bezpośrednio do Opola na letnie mistrzostwa Polski juniorów. To jej ostatni sezon w barwach MAL WOPR, bo od września będzie kontynuować karierę pływacką w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Oświęcimiu.
Lista malborskich medalistów jest długa. Komplet pięciu medali we wszystkich swoich startach zdobyli: Jakub Grapentyn (dwa złota i trzy srebra), Kamil Czarnota (trzy srebra i dwa brązy) oraz Magda Mroczek (srebro i cztery brązy). Cztery medale to dorobek Nadii Walentynowicz (złoty, srebrny i dwa brązowe). Po trzy krążki we wszystkich kolorach przywieźli Konrad Patoka i dziewięcioletni Patryk Grapentyn. Złoto i srebro w stylu klasycznym odpowiednio na 200 i 100 m wywalczyła Liliana Szpaczyńska, złoto i brąz zawisły zasłużenie na szyjach Macieja Kowalskiego i Cezarego Gwiazdowskiego, a dwa brązowe medale zdobył osiemnastoletni Damian Górski startujący z zawodnikami o rok starszymi. Po jednym medalu dorzucili: srebrne - Alicja Lewandowska, Wiktor Ołdziejewski oraz debiutujący dziewięcioletni Dawid Patoka; brązowe - Michalina Zielska i kolejny debiutant Sławomir Szpaczyński.
- Wielkie ukłony dla władz miasta Nordhorn oraz działaczy i trenerów zaprzyjaźnionego już klubu pływackiego WASPO Nordhorn, dzięki którym nasz wyjazd był możliwy i pełen atrakcji. Udział w zawodach wspierała fundacja Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży, a także Urząd Miasta Malborka, za co wszyscy bardzo serdecznie dziękujemy. Największe podziękowania należą się rodzicom zawodników, ale również przyjaciołom naszego klubu, którzy są z nami zawsze, zawsze można na nich liczyć i jak nikt doceniają pracę zarówno zawodników, jak i trenerek. Słowa podziękowań kierujemy do Joanny Kos, Doroty Patoki, Małgorzaty Zuchniewskiej, Sylwiany Szpaczyńskiej, Arkadiusza i Edyty Jendruszewskich oraz Wiesławy i Sławomira Mroczków – wylicza Iwona Ciecholewska. - Wszystkie zdobyte medale, chwile szczerych wzruszeń i poczucia dumy dedykujemy tym, którzy wspierają działalność Sekcji Pływackiej MAL WOPR.