Środa, 13.12.2017, imieniny: Dalidy, Juliusza, Łucji

XV Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej za nami

  • 12.06.2017, 23:19 (aktualizacja 12.06.2017 23:44)
  • (BG) Zdjęcia: Tomasz Sułkowski
XV Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej za nami
To była wyjątkowa impreza, bo można było przenieść się nie tylko w czasie. Organizatorzy zapewnili także inną atrakcję – kontakt z japońską kulturą. W tym roku festiwalowi towarzyszyła rewizyta dzieci i młodzieży z japońskiego miasta Hamamatsu.

Festiwal zainaugurowany został Konkursem Muzyki Dawnej w kościele św. Jana Chrzciciela w Malborku, gdzie trwały przesłuchania uczestników. Równolegle dzieci i młodzież z malborskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych brała udział w trzeciej już edycji gry miejskiej „Śladami historii”. Pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych zajęli Przyjaciele Niedźwiedzia Wojtka” z Zespołu Szkół nr 1. Spośród gimnazjów najlepsi to Batorczyki z Gimnazjum nr 3, a w kategorii szkół ponadgimnazjalnych – drużyna Delta z II Liceum Ogólnokształcącego.

W piątkowy wieczór na pl. Kazimierza Jagiellończyka odbywały się pokonkursowe występy. Oprócz zespołów muzyki dawnej, można było zobaczyć występy grup tanecznych oraz popisy gości z Japonii.

Tradycyjnie w sobotę ulicami Malborka przeszedł barwny korowód festiwalowy. W centrum miasta uroczyście został powitany król Kazimierz Jagiellończyk, a burmistrz Marek Charzewski wręczył mu symbolicznie klucz do miasta. To wspaniała okazja do integracji mieszkańców. W ogrodzie przy Centrum Informacji Turystycznej odbywały się specjalnie przygotowane dla dzieci gry i zabawy historyczne.

Festiwalową zabawę zakończył uroczysty koncert galowy. W tym roku laureaci konkursu zaprezentowali się na Zamku Wysokim w Muzeum Zamkowym. W niedzielę została odprawiona msza święta w podziękowaniu za udany festiwal. Jego dyrektorem artystycznym jest niezmiennie od lat Maria Seibert.

Choć festiwal rozpoczął się w piątek, to tak naprawdę trwał od poniedziałku, kiedy w Malborku powitani zostali goście z Japonii - zespół taneczny Mashu oraz zespół instrumentalny Hozonkai. Goście najpierw dawali występy w Warszawie. Nad wymianą czuwała Mieko Kageyama z Towarzystwa POLJA Towarzystwo Wymiany Kulturalnej Oddział w Japonii.

Japończycy zostali ciepło przywitani w Urzędzie Miasta Malborka w poniedziałkowe popołudnie. Rodziny dzieci z Malborka przyjęły pod swój dach gości z dalekiego kraju. We wtorek Japończycy zwiedzili Trójmiasto, a w środę dali dwa koncerty: w Sztumie i Nowym Stawie. Oprócz tego miło spędzili czas na warsztatach na zamku w Malborku. Oczywiście nie zabrakło zwiedzania Muzeum Zamkowego. Wszyscy byli bardzo zadowoleni ze spotkania oraz uczestnictwa w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Dawnej.

(BG) Zdjęcia: Tomasz Sułkowski
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe