Środa, 20.06.2018, imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała

Bezpłatne badania mammograficzne

  • 24.05.2017, 10:00
  • artykuł sponsorowany
Bezpłatne badania mammograficzne
Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ zaprasza Panie w wieku 50-69 lat (przy określaniu wieku brany jest pod uwagę rok urodzenia) na bezpłatne badania mammograficzne w ramach profilaktycznego programu zdrowotnego, które wykonywane są co dwa lata u kobiet z grupy tak zwanego niskiego ryzyka, natomiast raz do roku u kobiet z grupy wysokiego ryzyka. Panie z określonej grupy wiekowej mogą zgłaszać się na te badania bez skierowania. Badania są całkowicie bezpłatne. Zgłaszając się na badanie należy mieć ze sobą dowód tożsamości.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi on około 23 procent wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. Najważniejszym czynnikiem wpływającym w istotny sposób na wyniki leczenia jest jak najwcześniejsze wykrycie nowotworu.

Akademia Morska rekrutacja
Akademia Morska rekrutacja
Akademia Morska rekrutacja

Czynnikami ryzyka, które mogą sprzyjać zachorowaniu są m.in.:

-    wystąpienie raka piersi wśród członków rodziny (matka, babcia, siostra),

 -    pierwsza miesiączka przed 12 rokiem życia,

  -   późna menopauza po 55 roku życia,

   -  urodzenie dziecka po 35 roku życia,

    -  bezdzietność.

Program daje możliwość wykonania i oceny mammografii w placówkach, które zawarły umowę z Pomorskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia. Porada profilaktyczna w ramach programu obejmuje przeprowadzenie wywiadu i wypełnienie ankiety oraz wykonanie badania mammograficznego (zdjęcia wraz z opisem dokonanym przez lekarza specjalistę w dziedzinie radiodiagnostyki), a także sporządzenie karty badania mammograficznego pacjentki w systemie informatycznym udostępnionym przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Jeśli wynik badania mammograficznego wykonanego w ramach programu wzbudzi wątpliwości lekarza, pacjentka zostanie skierowana na dalszą diagnostykę w ramach programu lub, jeśli okaże się to konieczne, na dalsze leczenie w szpitalu albo przychodni specjalistycznej. Jeżeli wynik badania okaże się prawidłowy, to na następne badanie mammograficzne w ramach programu profilaktycznego będzie można się  zgłosić się po upływie dwóch lat, chyba że w opisie wyniku badania znajdzie się informacja o konieczności zgłoszenia się na badanie już po upływie 12 miesięcy.

Programem nie są objęte kobiety, które wcześniej leczyły się już z powodu nowotworu piersi o charakterze złośliwym.

Pełną listę placówek, które wykonują badania mammograficzne w ramach programu profilaktycznego finansowanego przez NFZ oraz harmonogram postojów mobilnych mammobusów znaleźć można na stronie www.nfz-gdansk.pl.

artykuł sponsorowany
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe