Środa, 20.06.2018, imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała

Zasłużony Stanisław Partyka

  • 22.05.2017, 22:28 (aktualizacja 26.05.2017 13:43)
  • (AMS)
Zasłużony Stanisław Partyka
Rada Miasta nie miała wątpliwości, by docenić tytułem „Zasłużony dla Miasta Malborka” Stanisława Partykę, działacza sportowego, ale i znanego zegarmistrza.

Zmarły w 2010 r. Stanisław Partyka wiele lat poświecił podnoszeniu ciężarów.

- To jego zaangażowanie, wsparcie finansowe i pasja trenerska przyczyniły się do stworzenia licznej rzeszy młodzieży i dorosłym warunków do uprawiania tej dyscypliny i osiągania wyników na szczeblu krajowym i międzynarodowym – czytamy w uchwale o pośmiertnym przyznaniu tytułu działaczowi.

To wyraz wdzięczności za nieocenione zasługi w zakresie aktywizacji młodzieży w dyscyplinie sportowej podnoszenie ciężarów, liczne inicjatywy na rzecz mieszkańców i promocję Malborka w kraju i poza jego granicami.

- Stanisław Partyka urodził się 11 listopada 1943 r. w miejscowości Besko, powiat Sanok. Od roku 1960 uprawiał podnoszenie ciężarów w kategorii 60 kg w klubie sportowym Nogat Malbork. W roku 1961 ukończył kurs trenerski i zajmował się trenowaniem młodzieży. W latach 80. poprzedniego stulecia założył klub sportowy Technik Malbork, przy Zespole Szkół Technicznych, którego został prezesem. Zawodnicy tego klubu startowali na pomostach III ligi. Sport, a zwłaszcza podnoszenie ciężarów, było jego pasją – przypomniała sylwetkę Partyki Maria Seibert, przewodnicząca kapituły tytułu. - Po odejściu z Technika założył Ludowy Klub Sportowy Rzemieślnik Malbork. Na potrzeby tego klubu zagospodarował użyczony obiekt po garażach ZGKiM przy ul. Słowackiego. Skupił wokół siebie ludzi dobrej woli i działaczy, którzy własnym sumptem i przy wsparciu Urzędu Miasta oraz Starostwa Powiatowego stworzyli bardzo dobrą bazę szkoleniową.

Warto przypomnieć, że Rzemieślnik po kilku miesiącach awansował do II ligi, a w 2009 r. zajął pierwsze miejsce, trafiając do grona I-ligowców. Wychowankowie Stanisława Partyki triumfowali również na pomostach w mistrzostwach Polski, Europy i Rosji, a on sam współpracował z czołowymi sztangistami, jak choćby Waldemarem Baszanowskim, mistrzem olimpijskim. Gościł w klubie utytułowanych ciężarowców, między inny mistrza świata Wiktora Zębatego

- Sędziował najważniejsze turnieje, w tym również międzynarodowe. Był znanym działaczem w dyscyplinie podnoszenia ciężarów. Pełnił funkcję wiceprezesa Pomorskiego Okręgowego Związku Podnoszenia Ciężarów oraz członka komisji sędziowskiej Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów – przypomniała Maria Seibert. - W trakcie jego sportowej działalności przez klub przeszło ok. 700 zawodników. Współpracował z Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym w Malborku, dając wychowankom ośrodka możliwość rozwijania pasji i sportowego ducha.

Za działalność na rzecz sportu otrzymał odznaczenia: Zasłużony Działacz PZPC, Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej.

W 2008 r. Stanisław Partyka przekazał Urzędowi Miasta Malborka kolumnowy zegar z kurantami z własnoręcznie wykonaną dedykacją. Zegar stoi w sali posiedzeń, będąc niemym świadkiem pracy Rady Miasta.

- W roku 2009 ufundował i zamontował na ul. Kościuszki dwa zegary, które odmierzają czas mieszkańcom i turystom odwiedzającym nasze piękne miasto – mówiła przewodnicząca kapituły.

Wniosek o nadanie tytułu Stanisławowi Partyce poparli wszyscy radni.

(AMS)
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe