Środa, 20.06.2018, imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała

Nowe sposoby dzielenia odpadów

  • 17.02.2017, 16:15
  • (AMS)
Nowe sposoby dzielenia odpadów
Od lipca ci, którzy segregują śmieci do czterech pojemników na odpady zmieszane, szkło, plastik i papier będą musieli dostawić piąty – na odpady biodegradowalne. Tak zdecydowało Ministerstwo Środowiska.

1 lipca zacznie obowiązywać rozporządzenie ministra środowiska z 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów. Nowe przepisy wprowadzają we wszystkich gminach w Polsce jednakowy model selektywnego zbierania odpadów a nawet ujednolicone kolory pojemników i worków. Papier ma trafić do niebieskiego kosza lub worka, szkło - do zielonego, metal i tworzywa sztuczne - do żółtego, odpady ulegające biodegradacji - do brązowego. To właśnie jest nowość, przynajmniej dla mieszkańców Malborka, ponieważ do tej pory wszelkie kuchenne resztki wyrzucane były do kontenerów na śmieci zmieszane.

Politechnika Gdańska Rekrutacja
Politechnika Gdańska Rekrutacja
Politechnika Gdańska Rekrutacja

- Przygotowujemy kampanię edukacyjną, która będzie adresowana do najmłodszych. To oni najszybciej chłoną wiedzę, którą będą mogli stosować w swoich domów, instruując przy okazji członków swoich rodzin – dowiedzieliśmy się od Marka Charzewskiego, burmistrza Malborka.
Resort wprowadził pięcioletni okres przejściowy na wprowadzenie nowych pojemników na odpady. Najpierw więc na dotychczasowych pojawią się tylko tabliczki informujące o ich przeznaczeniu.
Jak tłumaczy resort środowiska, do 2020 r. Polska musi zwiększyć poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła do 50 proc. Natomiast obecny poziom odpadów poddawanych recyklingowi wynosi 26 proc. i jest jednym z najniższych w Unii Europejskiej. Co więcej, podkreśla ministerstwo, nieosiągnięcie założonego poziomu recyklingu grozi utratą unijnych funduszy na gospodarkę odpadami w wysokości ok. 1,3 mld zł.

(AMS)
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe