Niedziela, 22.04.2018, imieniny: Łukasza, Kai, Nastazji

Reforma oświaty: Magistrat przygotował informator dla rodziców

  • 15.02.2017, 23:08
  • (A)
Reforma oświaty: Magistrat przygotował informator dla rodziców
Skutki reformy oświaty uczniowie, nauczyciele i rodzice odczują 1 września, gdy rozpocznie się nowy rok szkolny. Wydział Oświaty, Kultury i Sportu w Urzędzie Miasta przygotował informacje na temat planowanych w Malborku zmian. Są zamieszczane na bieżąco stronie internetowej www.urzad.malbork.pl w zakładce „Reforma oświaty w Malborku”.

Jak przypomina burmistrz Marek Charzewski, 1 września 2017 r. dotychczasowa sześcioletnia szkoła podstawowa staje się ośmioletnią szkołą podstawową, a ponadto likwiduje się klasę pierwszą, a w latach następnych kolejne klasy dotychczasowego gimnazjum. Również zespół publicznych szkół, w skład którego wchodzi jedynie dotychczasowa sześcioletnia szkoła podstawowa i dotychczasowe gimnazjum, staje się ośmioletnią szkołą podstawową. W przypadku samodzielnego gimnazjum, jednostka samorządu terytorialnego może dotychczasowe gimnazjum przekształcić w ośmioletnią szkołę podstawową lub włączyć do ośmioletniej szkoły podstawowej.
- Już w grudniu 2016 r. spotkałem się z wieloma rodzicami w szkołach podstawowych nr 3, 8 i 9, aby przedstawić propozycje planu sieci szkół w Malborku, a także wsłuchać się w ich uwagi i wnioski, co do tych planów. Od października spotykam się z dyrektorami szkół, aby wspólnie wypracować sieć szkół w Malborku – informuje włodarz. - W lutym przedłożę Radzie Miasta Malborka uchwałę w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów w mieście Malborku, która jest efektem dotychczasowej wspólnej pracy. Proponuję w niej przyjęcie sieci szkół, która nie zakłada likwidacji szkół, gdyż dotychczasowe Gimnazjum nr 1 ma zostać przekształcone w Szkołę Podstawową nr 1, a dotychczasowe Gimnazjum nr 3 ma zostać włączone do Szkoły Podstawowej nr 5. Spowodowane to jest troską o uczniów i ich rodziców, ale także i nauczycieli, pracowników administracji i obsługi szkół, pracujących w szkołach, dla których miasto Malbork jest organem prowadzącym.
Ale będzie dopiero pierwszy krok. Bo drugą odsłoną będzie rozważenie propozycji przenoszenia uczniów pomiędzy szkołami, uwzględniając zmianowość w przyszłych ośmioletnich szkołach podstawowych.

- Analiza wskazuje na wysoką zmianowość w kolejnych latach w szkołach podstawowych nr 3, 8 i 9. Po spotkaniach z rodzicami wiem, że o ile dużych obiekcji nie budzi przenoszenie uczniów obecnych klas szóstych, to występują one już w przypadku uczniów obecnych klas trzecich. Mam nadzieję, że krok po kroku uda nam się wspólnie wypracować rozwiązanie – tłumaczy Marek Charzewski. - Dlatego też, zanim przedłożę Radzie Miasta Malborka kolejną uchwałę, już w sprawie przeniesienia części uczniów do szkoły powstałej z przekształcenia gimnazjum (czyli do Szkoły Podstawowej nr 1), zwracam się do rodziców z prośbą o złożenie do 3 marca 2017 r. deklaracji chęci przeniesienia dziecka z obecnej klasy trzeciej lub szóstej szkół podstawowych nr 3, 8 i 9 do klasy czwartej lub siódmej do Szkoły Podstawowej nr 1 od roku szkolnego 2017/2018.

Jak tłumaczy burmistrz, ustawa dopuszcza w powyższej sytuacji możliwość wskazania przez Radę Miasta Malborka uczniom niektórych klas trzecich i szóstych miejsca realizacji obowiązku szkolnego od klasy czwartej do ósmej w latach szkolnych 2017/2018-2021/2022 w publicznej szkole podstawowej powstałej z przekształcenia gimnazjum albo przyjęcia niektórych uczniów obecnych klas trzecich i szóstych do klas czwartych i siódmych na wniosek rodziców tych uczniów do szkoły powstałej z przekształcenia gimnazjum.

- Zdanie rodziców będzie dla mnie bardzo ważne przed podjęciem ewentualnej decyzji o wskazaniu Radzie Miasta Malborka konkretnych oddziałów do przeniesienia – podkreśla burmistrz. - Ma to na celu dążenie do zapewnienia szkołom niskiej zmianowości, co wpłynie znacznie na komfort uczenia dla uczniów, zapewni Szkole Podstawowej nr 1 pełną strukturę organizacyjną już od roku szkolnego 2019/2020, a dla uczniów obecnych klas szóstych (w szkołach podstawowych nr 3, 8 i 9) tworzy doskonałą alternatywę dalszego kształcenia w szkole dysponującej dobrze wyposażonymi pracowniami przedmiotowymi.
Wzór deklaracji zamiaru przeniesienia dziecka do „jedynki”, która wystartuje 1 września, znajduje się na stronie internetowej www.urzad.malbork.pl w zakładce „Reforma oświaty w Malborku”. Wypełniony druk można złożyć w Urzędzie Miasta Malborka (w Wydziale Oświaty, Kultury i Sportu, parter, pokój 1C) lub przesyłać elektronicznie na adres e-mail: m.krysik@um.malbork.pl.
Magistrat podpowiada rodzicom, że w razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości rodzice mogą kontaktować się z pracownikami Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Malborka: Jolantą Leszczyńską, naczelnikiem wydziału pod nr. tel. 55 629 04 28 i Małgorzatą Krysik, zastępcą naczelnika wydziału pod nr. tel. 55 629 04 49.

(A)
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe