Poniedziałek, 22.01.2018, imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego

Dzieci ze szkoły nie mają gdzie pozostawić rowerów

  • 6.11.2014, 09:25
  • (MC)
Dzieci ze szkoły nie mają gdzie pozostawić rowerów
Rodzice dzieci uczęszczających do Zespołu Szkół nr 2 na malborskich Piaskach nadesłali do redakcji zdjęcie przedstawiające rowery przypięte wokół szkoły. Pojazdy znajdują się dosłownie w każdym wolnym miejscu, ponieważ stojaki zamontowane kilka miesięcy temu zapewniają jedynie kilkanaście miejsc dla jednośladów.

Uczniowie przypinają rowery dosłownie wszędzie - do ławek i krat na placu szkoły oraz do barierek przy ulicy. Wszystko przez brak dostatecznej liczby miejsc przeznaczonych na bezpieczne pozostawienie dwóch kółek. Rodzice przysłali nam zdjęcie z krótkim komentarzem.

- Gmina przyjazna rowerzystom nie zapewnia miejsc dla najmłodszych kierowców - napisali w liście. - Nasze dzieci codziennie martwią się, gdzie przypiąć rower, bo na stojaki nie mają co liczyć. Czy nikt nie dostrzega tego problemu? Przecież takie obrazki to codzienność w szkole. Ludzie! Jak to wygląda? Przecież to obciach.

Rzeczywiście, otoczenie szkoły wygląda jak wystawa sklepu rowerowego, i to mocno przepełnionego. Pamiętając o tym, że przed wakacjami zamontowano w Malborku wiele nowych stojaków na rowery, zwróciliśmy się z pytaniem do władz samorządowych o to, dlaczego liczba tych miejsc przy szkołach została tak słabo skalkulowana.

- Liczba stojaków rowerowych, które pojawiły się w placówkach oświatowych na terenie miasta była konsultowana z dyrekcjami szkół przed przystąpieniem do ich montażu – wyjaśnił wiceburmistrz Maciej Rusek. - W ramach projektu ELMOS miasto Malbork nabyło 106 stojaków umożliwiających stworzenie miejsc parkingowych dla 212 jednośladów. Zespół Szkół nr 2 w Malborku zgłosił zapotrzebowanie na utworzenie 30 tego typu miejsc postojowych. W ramach projektu zainstalowano na terenie tej jednostki 15 stojaków rowerowych stwarzając jednocześnie miejsca postojowe dla 30 rowerów, zgodnie z oczekiwaniami dyrekcji tejże jednostki. Stojaki zostały zamontowane przed wejściem do budynku oraz na jego zapleczu przy wyjściu
ewakuacyjnym od strony podwórka.

Rzeczywiście, w wymienionych miejscach znajdują się stojaki i są w pełni wykorzystywane przez uczniów. Nasuwa się jednak pytanie, dlaczego znając liczbę uczniów uczęszczających, choćby do samej podstawówki, nikt w urzędzie nie skorygował tej ubogiej ilości, wszak od razu można sobie wyobrazić, że 30 miejsc to za mało dla samej SP nr 2. Warto też pamiętać, że w klasie czwartej dzieci zwykle rozpoczynają swoją poważną przygodę z rowerem i po zdaniu karty rowerowej jeżdżą systematycznie jednośladem na zajęcia. Dwie klasy czwarte to już około 60 uczniów, jedynie połowa z nich ma zapewnione miejsca do zaparkowania pojazdów. A co zresztą dzieci uczących się nie tylko w klasach czwartych?

- Biorąc pod uwagę iż w Szkole Podstawowej nr 2 uczy się 375 uczniów, otrzymaliśmy w ostatnim czasie kilka sygnałów o niewystarczającej liczbie owych miejsc umożliwiających swobodne i bezpieczne pozostawienie roweru – odpowiada wiceburmistrz Rusek. - W związku z powyższym miejski samorząd podjął decyzję o zainstalowaniu dodatkowych stojaków na tym terenie. Należy jednak wspomnieć, że to nie jedyne miejsce, w którym widzimy potrzebę ulokowania dodatkowych stojaków. W związku z tym, iż mieszkańcy naszego miasta coraz chętniej przemieszczają się po Malborku rowerem, planujemy podjęcie kolejnych działań mających na celu wzbogacenie tejże infrastruktury także w innych miejscach w mieście.

(MC)
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe